Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko prodlouží kontroly na hranicích. Uprchlíci jsou latentní hrozba, soudí ministr

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Rakousko oznámilo Evropské unii, že hodlá o dalšího půl roku prodloužit kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Informovala o tom dnes agentura APA. Kontroly zavedené v důsledku migrační krize měly po posledním prodloužení z loňského listopadu skončit 12. května. Rakousko je členem schengenského prostoru volného pohybu, uvnitř kterého se za normálních okolností hraniční kontroly neprovádějí. Kromě něj nyní ale část své hranice střeží dalších pět schengenských zemí.

Podle rakouského ministra vnitra Herberta Kickla je počet lidí, kteří nelegálně překračují rakouskou hranici, nadále příliš vysoký. Kromě toho podle něj panuje v celé Evropské unii "latentní ohrožení terorismem", neboť by se po porážce teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a v Iráku mohli do Evropy začít vracet její bojovníci pocházející z evropských zemí.

Kickl, který je členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), zároveň v dopise zaslaném Evropské komisi upozorňuje na údajně vysoký počet migrantů na takzvané balkánské stezce, která vede z Řecka přes Severní Makedonii dál do střední Evropy. "Přestat teď provádět hraniční kontroly by byl zcela špatný signál," napsal ministr.

Kontroly by se tak měly na rakousko-slovinské a rakousko-maďarské hranici provádět ještě přinejmenším do listopadu.

Evropská komise dlouhodobě apeluje na členské státy schengenského prostoru, aby hraniční kontroly neprodlužovaly. Navzdory tomu aspoň na části svých hranic kontroly provádí kromě Rakouska také Francie, Dánsko, Německo, Švédsko a rovněž Norsko, které však není členem EU. Podle agentury APA chtějí přinejmenším Paříž a Berlín v kontrolách rovněž pokračovat.

Podle statistiky, kterou přinesl rakouský list Die Presse, počet žadatelů o azyl v Rakousku od rekordního roku 2015 trvale klesá. Zatímco v roce 2015 v alpské republice o azyl požádalo 88.340 osob, loni to bylo 13.400.

Témata:  Rakousko uprchlíci hranice

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.