Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ničení památníků ze sovětské éry? Dle ukrajinského soudu je to v pořádku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Ukrajinský ústavní soud potvrdil platnost zákona o likvidaci politického dědictví komunismu, jehož soulad s ústavou zpochybnila skupina několika desítek poslanců. Takzvaný "zákon o dekomunizaci", který zahrnuje i zákaz symboliky a propagace nacismu, schválil kyjevský parlament v dubnu 2015. Od té doby zmizely z ukrajinských měst stovky soch a pomníků ze sovětské éry, několik měst a stovky obcí změnily název.

Podle stěžovatelů, mezi nimiž byli většinou poslanci proruského Opozičního bloku, zákon potlačuje svobodu slova a je v rozporu s demokratickými normami a mezinárodními právními standardy.

Ústavní soud, který se stížností zabýval přes dva roky, jejich argumenty odmítl. Konstatoval, že propagace komunismu je pokusem očistit totalitu a popřít ústavní zásady a demokratické hodnoty. Zákon podle soudců chrání nově nabytou ukrajinskou státnost.

Po schválení zákona bylo na Ukrajině rozhodnuto o přejmenování šesti velkých měst, téměř 300 menších obcí a devíti okresů, které nesly názvy někdejších bolševických vůdců nebo sovětských funkcionářů. Rozchod se sovětskou minulostí doprovázela v ukrajinském parlamentu bouřlivá rozprava i občasné šarvátky.

Témata:  Ukrajina komunismus Sovětský svaz

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy