Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odpor k uprchlíkům? Česko je na pranýři, německý magazín přilil olej do ohně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Mezi Českou republikou a Německem panuje enormní nepoměr v počtu kladně vyřízených azylových žádostí. Napsal to na svém portále německý magazín Focus, který si všímá, že zatímco Německo v loňském roce kladně vyřídila 41.368 azylových žádostí, Česko jich schválilo jen 47.

"Česko patří s ostatními visagrádskými státy Polskem, Maďarskem a Slovenskem k rozhodným odpůrcům přerozdělování žadatelů o azyl v Evropské unii," uvedl Focus.

Magazín zároveň poznamenal, že kvůli svému postoji a nízkému počtu udělených azylů kritizují Českou republiku organizace pomáhající běžencům. V Evropské unii ale v současné době neexistuje žádný společný postoj k přerozdělování azylantů.

Ve svém textu Focus porovnává pouze statistiky mezi Českem a Německem. Jako příklad nepoměru zmiňuje to, že v Německu podle spolkového ministra vnitra požádalo v roce 2018 o azyl 185.853 lidí, z čehož necelých 162.000 byly takzvané prvožádosti, v Česku pak bylo 1701 zájemců o azyl, což je podle magazínu nejvíce od roku 2007.

V přepočtu na vydané azylové žádosti bez dalších kladně vyřízených souhlasů s doplňkovou ochranou vyplývá ze statistiky Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), že Německo loni udělilo azyl v 19,1 procentech rozhodovaných případů.

Rozdíl je také ve složení žadatelů o azyl. V Česku o ochranu usilují především Ukrajinci, Gruzínci, Kubánci, Arméni, Vietnamci a Uzbekové, v Německu nejvíce žádostí podávají Syřané, Afghánci a Iráčané.

Témata:  uprchlíci Česká republika Německo

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy