Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí nová válka na Bálkáně? Bosnu a Hercegovinu ovládá radikální islám, tvrdí chorvatská prezidentka

Kolinda Grabarová Kitarovičová
Kolinda Grabarová Kitarovičová
Foto: Reprofoto YouTube

Bosna a Hercegovina je velice nestabilní země a do jisté míry ji převzali lidé, kteří mají vazby s Íránem a teroristickými organizacemi. Podle deníku The Jerusalem Post to prohlásila chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová u příležitosti státní návštěvy Izraele. Členové kolektivní hlavy bosenského státu označili výrok za propagandu a fašismus.

"(Bosenský) stát nyní kontroluje militantní islám, který převládá při tvorbě veřejného mínění," řekla Kitarovičová bez dalšího upřesnění po jednání se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem.

Před více než dvěma lety Kitarovičová uvedla, že do Bosny se vrací "několik tisíc" bojovníků teroristické organizace Islámský stát a že je třeba "podívat se pravdě do očí" a být si vědom rizika, které tito lidé představují. Reagovala tehdy na slova bosenského ministra bezpečnosti Dragana Mektiče, podle nějž jsou informace o rostoucím nebezpečí radikálního islámu v Bosně "lživé a nepodložené".

Člen trojčlenného prezidia Bosny a Hercegoviny Željko Komšić, který byl zvolen jako zástupce chorvatského národa v této zemi, podle serveru Klix.ba řekl, že je očividné, že nestabilní není Bosna, nýbrž sama Kitarovičová. Šefik Džaferović, který v prezidiu zastupuje Bosňáky, označil výrok za součást propagandy Záhřebu, která má prvky fašismu.

Nezávislý zpravodajský server Žurnal letos v březnu přišel s odhalením, že chorvatské tajné služby jsou podezřelé z přípravy zmařeného spiknutí v Bosně, při němž údajně chtěly dostat do tamních mešit zbraně a výbušniny. Podle dokumentů bosenských bezpečnostních služeb bylo smyslem těchto akcí potvrdit obvinění vyslovená Kitarovičovou, která mimo jiné prohlásila, že "Bosna a Hercegovina je hnízdo terorismu".

Vliv Íránu, jakož i spojení bosňáckých politiků s teroristickými organizacemi, je v Bosně předmětem neutuchajících diskusí a podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) také mnoha konspiračních teorií. Debaty mají svůj základ v tom, že mnohé islámské země včetně Íránu finančně i vojensky podporovaly muslimské Bosňáky během války v 90. letech. Konspirační teorie jsou oblíbené zejména v chorvatských a srbských nacionalistických kruzích.

Muslimská komunita tvoří v Bosně a Hercegovině asi 40 procent z 3,8 milionu obyvatel. Její členové jsou v zásadě umírněnými vyznavači islámu. Někteří ale přijali radikálnější vyznání, inspirované sunnitskou fundamentální formou islámu, která je státní ideologií v Saúdské Arábii. Podle odhadů je v Bosně dohromady několik tisíc vyznavačů wahhábismu.

Témata:  Bosna a Hercegovina Chorvatsko Islám Írán Kolinda Grabarová-Kitarovičová

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy