Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA daly šéfa íránské diplomacie na černou listinu, Zaríf se sankcím vysmál

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Spojené státy zařadily íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa na sankční seznam. Na svém webu to dnes oznámilo americké ministerstvo financí, které sankce spravuje. Zaríf podle agentury Reuters uvedl, že USA ho daly na černou listinu, protože představuje hrozbu pro americkou agendu. Íránský prezident Hasan Rúhání chování Spojených států označil za "dětinské", podle amerického republikánského senátora Randa Paula toto rozhodnutí zavírá dveře pro dialog s Teheránem.

Už v červnu USA zahrnuly do svých sankcí íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

"Zaríf je mezinárodní tváří režimu, který využívá propagandu a dezinformační kampaně k podpoře jaderného programu, programu balistických raket a teroristických sítí," citovala DPA zdůvodnění Zarífova potrestání. "Trpělivost je u konce, prezident Trump dnes rozhodl," dodala DPA s odvoláním na nejmenované činitele administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Důvod, proč mě USA zařadily (na sankční seznam), je to, že jsem hlavním mluvčím Íránu po celém světě," napsal Zaríf na twitteru. "Je pravda skutečně tak bolestivá? Nemá to na mě a ani na mou rodinu žádný dopad, neboť nemám za hranicemi Íránu žádný majetek a ani zájmy. Děkuji za to, že mě považujete za tak velikou hrozbu vaší agendy," dodal íránský ministr zahraničí.

The US' reason for designating me is that I am Iran's "primary spokesperson around the world"Is the truth really that painful?It has no effect on me or my family, as I have no property or interests outside of Iran.Thank you for considering me such a huge threat to your agenda.

— Javad Zarif (@JZarif) July 31, 2019

Reuters s odvoláním na představitele Trumpovy administrativy napsal, že Washington bude případ od případu zvažovat okolnosti Zarífových cest do USA, a to včetně návštěv OSN v New Yorku, zároveň ale budou USA dodržovat své závazky vůči OSN.

USA podle Reuters již nepovažují Zarífa za hlavní osobu, se kterou by v případě jaderných rozhovorů vyjednávaly, v takové situaci budou chtít jednat s někým, kdo ve věci může na íránské straně rozhodovat.

Americký senátor Rand Paul na twitteru napsal, že "uvalování sankcí na diplomaty diplomacii oslabuje".

Podle prezidenta Rúháního si USA počínají dětinsky. "Američané se uchýlili k dětinskému chování. Každý den říkají 'Chceme jednat bez podmínek'...a pak vyhlásí sankce proti ministrovi zahraničí. Znamená to, že ztratili schopnost racionálně uvažovat," řekl dnes Rúhání v televizi. V reakci na sankce proti Chameneímu v červnu prohlásil, že jde o výraz zoufalství a mentálního opoždění Bílého domu.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě vypjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že dron byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

Témata:  Muhammad Džavad Zaríf Írán USA Donald Trump Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy