reklama

Plíšek v podstatě vyšel vstříc námitkám, podle nichž by mohl být jeho původní návrh protiústavní. "V souladu s obecným zákazem retroaktivity se navrhuje, aby zákaz být ovládající osobou platil až pro veřejné funkcionáře, kteří začnou vykonávat svou funkci po účinnosti tohoto zákona," napsal poslanec ve zdůvodnění návrhu, který má ČTK k dispozici.

Člen vlády by musel skončit jako ovládající osoba firmy do dvou měsíců po nástupu do funkce. Ovládajícími osobami jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv.

Poslanec opoziční TOP 09 navíc chce, aby se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly hlásit o veřejné zakázky. Plíšek ve Sněmovně už dřív neuspěl s obdobným omezením, které prosazoval do návrhu nového zákona o zadávání veřejných zakázek.

Na Babiše cílí i pozměňovací návrhy, které dnes navrhne doplnit do novely zákona o střetu zájmů poslanec ČSSD Jan Chvojka. "Zákon o střetu zájmů je účinný deset let. Dosavadní zkušenosti ukazují, že nastal čas zpřísnit nároky na špičky exekutivy," uvedl Chvojka. Návrhy směřují obdobným směrem jako Plíškovy úpravy. Budoucí ministři by se museli buď vzdát ovládání svých korporací, nebo zisku z nich. Předloha by zároveň zakázala členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve společnostech, které provozují rozhlas, televizi nebo noviny. Do Babišova Agrofertu patří mediální skupina Mafra, která mimo jiné vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a bezplatný deník Metro.

Pozměňovací návrh k novele o střetu zájmů ohlásil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Chce, aby ovládajícími osobami ve firmách nesměli být nejen ministři, ale i další placení politici. Změna by se tak podle něj dotkla například i starostů, primátorů nebo hejtmanů.