reklama

Ukrajina a Západ doufají, že se jim podaří tyto proruské vazby oslabit. Zdůrazňují proto, že za dramatický nedostatek pšenice, oleje a prudký nárůst cen potravin a pohonných hmot na africkém kontinentu může Rusko. Ruskou blokádu ukrajinského vývozu označil v pondělí za válečný zločin i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

"Snaží se vaše utrpení využít k tomu, aby vytvořili nátlak na demokratické státy, které sankce na Rusko uvalily," řekl v pondělí Zelenskyj během jednání za zavřenými dveřmi AU, jejíž představitelé se nedávno v Rusku setkali s prezidentem Vladimirem Putinem. Zopakovali i tvrzení Moskvy, že za krizi v oblasti potravinové bezpečnosti mohou částečně západní sankce.

Oficiální reakce na Zelenského projev byly tak spíše zdrženlivé. Předseda komise Africké unie Moussa Faki Mahamat, který se s Putinem nedávno setkal, na twitteru uvedl, že africké země zopakovaly postoj AU, že je naléhavě potřebný dialog, aby konflikt skončil. Současný předseda AU a senegalský prezident Macky Sall na twitteru napsal, že Afrika podporuje mírové řešení konfliktů a svobodu obchodu.

Rusko je současně největším vývozcem zbraní do subsaharské Afriky a Moskva klade důraz na své dlouholeté vazby s africkými zeměmi, sahající do dob Sovětského svazu. Některé africké hlavy státu jsou však snahou obou stran přesvědčit kontinent o své pravdě rozhořčené.

Ukrajina bude nicméně koncem tohoto týdne znovu představovat své stanovisko v regionu. Ukrajinský ministr zahraničí bude před africkými novináři na tiskové konferenci, pořádané Spojenými státy, hovořit o tom, jak invaze Ruska na Ukrajinu ovlivňuje potravinovou bezpečnost na africkém kontinentu.

Šéf evropské diplomacie uvedl, že zároveň napsal všem africkým ministrům zahraničí, aby jim vysvětlil, že sankce vůči Rusku nejsou důvodem hrozící potravinové krize.

Miliony lidí v zemích Afrického rohu, včetně Etiopie a Somálska, se momentálně potýkají s historickým suchem a mají potíže sehnat nejen dostatek potravin, ale dokonce i humanitární potravinovou pomoc.