Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AI obvinila výrobce vakcín proti covidu-19 z nespravedlivého rozdělování dávek

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní lidskoprávní krizi, protože se odmítají vzdát práv k duševnímu vlastnictví a nechtějí se světem sdílet své technologie a znalosti. Uvádí to ve své dnešní zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

 Společnosti AstraZeneca, Pfizer, BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna a Novavax podle ní před spravedlivou distribucí dávají přednost obchodování ve prospěch bohatých států.

"Očkování celého světa je naší jedinou cestou z této krize," řekla generální tajemnice AI Agnès Callamardová. "V tomto čase bychom měli jako hrdiny oslavovat společnosti, které tak rychle vynalezly vakcíny. Velké farmaceutické firmy místo toho vytvořily záměrným blokováním sdílení znalostí a jednáním ve prospěch bohatších států naprosto předvídatelný a naprosto zničující nedostatek očkovacích látek pro mnoho dalších, k jejich hanbě a našemu kolektivnímu smutku," prohlásila Callamardová.

Organizace ve zprávě uvedla, že přezkoumala lidskoprávní politiku každé společnosti, ceny očkovacích látek, záznamy o duševním vlastnictví, sdílení znalostí a technologií, spravedlivé přidělování dostupných dávek a transparentnost. Zjistila, že každá z šesti firem v různé míře neplní své závazky v oblasti lidských práv.

"Z 5,76 miliardy dávek podaných po celém světě se mizerných 0,3 procenta dostalo do zemí s nízkými příjmy a více než 79 procent do zemí se středně vysokými a vysokými příjmy," uvádí zpráva. Podle AI je v nízkopříjmových zemích naočkováno méně než jedno procento obyvatel, zatímco v bohatých zemích přes 55 procent. V chudších státech často nejsou plně naočkovaní ani zdravotníci, dodala organizace.

Některé z hodnocených společností pokračovaly v zásobovaní států, o kterých je známo, že hromadí vakcíny navzdory výzvám k upřednostnění spolupráce s programem COVAX, uvedla AI ve zprávě. Podle organizace navíc odmítly podpořit mezinárodní iniciativy za sdílení znalostí a technologií.

"Dnes zbývá 100 dní do konce roku. Vyzýváme státy a farmaceutické společnosti, aby drasticky změnily kurz a udělaly vše potřebné k dodání dvou miliard vakcín do nízkopříjmových zemí. Nikdo by neměl trávit další rok v utrpení a strachu," prohlásila Callamardová.

Témata:  očkování AI (Amnesty International)

Aktuálně se děje

11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.