reklama

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj dnes u moskevského soudu prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. Verdikt má zastrašit miliony Rusů, zdůraznil Navalnyj podle nezávislé televize Dožď. Kreml již dříve odmítl výroky opozičníka, který svou otravu připsal Putinovi a tajné službě FSB.

Na závěr svého vystoupení před ohlášením verdiktu Navalnyj vyzval soudkyni, aby jej zprostila obvinění, které označil za absurdní: chtějí jej poslat do vězení za údajnou zpronevěru u kosmetické firmy Yves Rocher, přestože jej mezitím očistil Evropský soud pro lidská práva a ruský stát mu vyplatil odškodnění za nespravedlivý soudní proces, který v prosinci 2014 vyústil v podmíněný trest.

"S tvrdohlavostí maniaka se mne náš stát snaží v tomto případu uvěznit," prohlásil Navalnyj podle listu Kommersant. "Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv. Pokouší se to zastřít takovými exemplárními soudními procesy. Ale především doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. A takový okamžik přijde, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají," prohlásil.

Policie zatýkala u soudu demonstranty

Ruská policie zadržela už téměř 130 demonstrantů u moskevského soudu, který dnes rozhoduje o potrestání opozičního vůdce Alexeje Navalného, uvedl specializovaný server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Navalného tým vyzval na dnešek k protestům v Moskvě.

V okolí soudu panují přísná bezpečnostní opatření. Policie mimo jiné uzavřela několik ulic v okolí, uvedla ruská média. U samé budovy soudu byly soustředěny značné pořádkové síly, včetně operativního pluku určeného k potlačování hromadných nepokojů, uvedla agentura TASS. Přístup k sídlu soudu byl omezen. Posílené policejní jednotky střeží nejbližší stanici metra. K přehrazení ulic v okolí soudu posloužila technika k odklízení sněhu. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná podle zpravodaje agentury i v centru hlavního města. Oddíly pořádkových sil jsou i na Puškinově náměstí, kde se dříve konaly opoziční demonstrace.

Hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim dříve uloženého podmíněného trestu. Podle obhájce mu hrozí roky ve vězení.

Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Sama firma přitom v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu".

Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.

Navalnyj se v Berlíně od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3000. Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi.

Kreml varuje EU nespojovat vztahy s Ruskem s Navalným

Kreml dnes varoval Evropskou unii, aby neudělala "hloupost", že bude podmiňovat budoucí vztahy s Ruskem osudem opozičního vůdce Alexeje Navalného. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Vladimir Putin nesleduje soud, který v Moskvě právě rozhoduje, zda hlavního kritika Kremlu pošle do vězení. Ruské ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo přítomnost zahraničních diplomatů v soudní síni jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

"Doufáme, že nedojde na takovou hloupost, jakou by bylo spojování perspektiv vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií s případem tohoto obyvatele vazební věznice," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS v souvislosti s nadcházející návštěvou šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Mluvčí dodal, že Putin nesleduje proces s Navalným, ale chystá se na schůzku s učiteli.