Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alpské země v boji s koronavirem. Situace v Rakousku se značně komplikuje

rakousko
rakousko
Foto: Pixabay

Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 10.000, v Rakousku je nakažených přes 6000. Nové bilance dnes zveřejnily švýcarský zdravotnický úřad a rakouské ministerstvo zdravotnictví. V obou sousedních zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42. Rakouská veřejnoprávní stanice ORF upozornila, že je v zemi nyní také 110.000 lidí, kteří trpí sezónní chřipkou.

Ve Švýcarsku, které do statistiky počítá i případy ze sousedního Lichtenštejnska, se nákaza koronavirem potvrdila již u 10.714 lidí. Za posledních 24 hodin tak počet nakažených vzrostl o více než tisíc.

Nejpostiženějším zůstává kanton Ticino, jehož jižní cíp leží jen zhruba padesát kilometrů od jedněch z nejpostiženějších italských měst: Milána a Bergama. Na 100.000 obyvatel z Ticina hlásí téměř 393 nakažených. Druhým kantonem s nejvyšším počtem nakažených na 100.000 obyvatel je Vaud/Waadt, který rovněž sousedí se severní Itálií. Na třetím a čtvrtém místě jsou velká města Basilej a Ženeva.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku od počátku epidemie provedli už 91.400 testů na nemoc COVID-19. Pozitivních bylo 14 procent.

Počet potvrzených případů nákazy se za posledních 24 hodin zvýšil také v Rakousku a to na 6001, tedy téměř o 14 procent, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Ve srovnání úterý a středy byl nárůst zhruba 18procentní, o den dříve činil 24 procent.

Nejvíce potvrzených případů nákazy v Rakousku hlásí nadále spolková země Tyrolsko (1593), která sousedí s Itálií, tedy nejpostiženější evropskou zemí. Na druhém místě statistiky infikovaných jsou Horní Rakousy (1022), které hraničí s Jihočeským krajem. Hlavní město Vídeň má 734 případů, a je tak po Dolních Rakousech až na čtvrtém místě v počtu infikovaných.

Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo za posledních 24 hodin dalších dvanáct lidí, a celkem si tak v Rakousku onemocnění vyžádalo již 42 obětí. Uzdravilo se 112 pacientů.

Podle veřejnoprávní stanice ORF od středečního rána výrazně vzrostl počet lidí, o které musí lékaři pečovat na jednotkách intenzivní péče. Zatímco ve středu jich bylo 26, dnes ráno jich je již 96. Celkem je kvůli zdravotním problémům po nakažení koronavirem v rakouských nemocnicích 542 lidí. Ostatní se léčí doma.

Pro případ potřeby je nyní k dispozici 12.000 dodatečných lůžek pro nemocné. Brzy by měl jejich počet stoupnout na 20.000. Podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera jsou ale dál volné kapacity i na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích. "To je dobrý start," řekl ministr a naznačil, že Rakousko je stále na počátku epidemie.

Situaci kolem koronaviru komplikuje i skutečnost, že v Rakousku stále neskončila sezóna chřipky. Tímto onemocněním v současnosti trpí přes 110.000 lidí. Právě kombinace chřipky a nemoci COVID-19 představuje podle ORF zátěž pro rakouské zdravotnictví.

Od počátku epidemie nemoci COVID-19 provedlo Rakousko, které má 8,9 milionu obyvatel, téměř 36.000 testů. Místní úřady se chtějí v následujících dnech dostat až na 15.000 testů denně.

Na celém světě se koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 487.000 lidí. Více než 22.000 jich zemřelo. Přes 117.000 lidí se uzdravilo.

Témata:  Švýcarsko Lichtenštejnsko Rakousko COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:23

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy