Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká diplomacie nevyloučila snahu Al-Káidy vrátit se do Afghánistánu

Al-Káida
Al-Káida
Foto: pinger.pl

Teroristická síť Al-Káida, která měla do invaze v roce 2001 hlavní stan v Afghánistánu, se tam může po stažení USA snažit vrátit. V Kuvajtu to dnes řekl americký ministr obrany Lloyd Austin, který dnes ukončil čtyřdenní cestu po Blízkém východě.

USA ukončily stažení z Afghánistánu po dvacetileté přítomnosti v srpnu, kdy se vlády v této zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Austin řekl před novináři, že jsou USA připraveny Al-Káidě zabránit v návratu do Afghánistánu, což by ohrozilo USA. "Všichni to sledují, aby viděli, co se děje a zda je Al-Káida schopná znovu působit v Afghánistánu. Ze své podstaty se budou (Al-Káida a Islámský stát) vždy snažit najít místo, kde budou sílit a regenerovat, ať je to tam (v Afghánistánu), v Somálsku nebo na jakémkoli jiném vládou neřízeném prostoru. Je to podstata těch organizací," řekl ministr.

Al-Káida působila v Afghánistánu v době první vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001. USA vedly invazi do Afghánistánu po zářijových teroristických útocích na USA v roce 2001. Za 20 let působení zahraničních jednotek Al-Káida v Afghánistánu oslabila, ale není jasné, co se stane nyní. Tálibán se v loňské dohodě s USA zavázal, že nedovolí extremistickým skupinám využívat Afghánistán k přípravě útoků na USA a jejich spojence.

Podle agentury AP panuje v USA přesvědčení, že Tálibán s Al-Káidou styky nepřerušil. Země v oblasti Perského zálivu i další mají obavy, že Tálibán této skupině umožní obnovit vliv.

Austin v Kuvajtu uvedl, že americká armáda je schopná zvládnout Al-Káidu a další extremisty ohrožující USA z Afghánistánu s pomocí monitorování a letectva, které působí na základnách mimo Afghánistán. Některé jsou v zemích Perského zálivu. Připustil, že bez tajných služeb a jednotek působících přímo v Afghánistánu to bude obtížnější než dřív.

Austin byl v úterý s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem v Kataru. Poděkovali zemi za pomoc při evakuaci lidí z Afghánistánu, Blinken pak pokračoval do Německa, Austin do Bahrajnu a Kuvajtu. Dnes měl ještě navštívit Saúdskou Arábii, ale jeho mluvčí ve středu oznámil, že se tato část cesty ruší. Podle Austina je to na žádost Saúdských Arabů kvůli harmonogramu.

Podle AP oba ministři chtěli ujistit spojence v Perském zálivu, že americká administrativa po ukončení působení v Afghánistánu a s úmyslem soustředit se na jiné bezpečnostní úkoly související s Čínou a Ruskem nehodlá své blízkovýchodní spojence opustit.

Témata:  USA Afghanistán Al-Káida

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 16:38

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy