reklama

Vyzvala přitom vlády amerických zemí, aby příliš neuvolňovaly opatření, ač některé z nich mají vrchol epidemie za sebou. V Americe podle ní zatím neskončila první vlna, zatímco Evropa se potýká s vlnou druhou. Americké státy by se měly z druhé evropské vlny poučit, uvedla Etienneová.

Americký kontinent je nejhůře postiženým v pandemii covidu-19. Ze zhruba 41,3 milionu dosud potvrzených nákaz ve světě jich skoro polovina (na 19 milionů) připadá na Ameriku. Evropa zaznamenala dosud podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) na 7,5 milionu nakažených.

Šéfka OPS, což je regionální pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO), použila příklad dramatického nárůstu případů v Evropě jako varování pro americké státy, "jak to může dopadnout, když se uvolní sociální omezení a otevřou hranice". "Je třeba analyzovat tutu druhou vlnu (v Evropě), abychom se jí snažili předejít v Americe," uvedla Etienneová.

Nejvíce nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, evidují Spojené státy (8,3 milionu). Tato země s 328 miliony obyvatel registruje i nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 (na 222.000; zhruba pětinu obětí ve světě). Třetí na světě po USA a Indii je v počtu registrovaných nakažených Brazílie (5,3 milionu), která má na 210 milionů obyvatel.

V první desítce v počtu dosud evidovaných nákaz je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse šest amerických zemí, kromě USA a Brazílie také Argentina (přes milion nákaz), Kolumbie (blíží se milionu), Peru (na 875.000) a Mexiko (na 868.000). Peru je první na světě v počtu úmrtí spojených s covidem-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Jedinou americkou zemí, která podle OPS zřejmě nyní zažívá druhou vlnu pandemie covidu-19, je Kanada. Vzrůstající trend ze zemí Jižní Ameriky registruje nyní Argentina, naopak v Brazílii nebo Peru je v posledních týdnech v počtu nových nákaz patrné mírné zlepšení.