reklama

Někteří z uprchlíků na lodi strávili bezmála tři týdny. Jejich vylodění nařídila prokuratura, která též nakázala plavidlo dočasně zabavení lodi.

Blokádu lodi, která z pokynu italského ministra vnitra Mattea Salviniho, nesměla předtím v italském přístavu zakotvit, ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio, který obdobně ukončil i pat v případě lodi Diciotti. Na této lodi italské pobřežní stráže tehdy uvízlo 150 utečenců.

Patronaggio na Lampedusu přiletěl v úterý vrtulníkem i s lékařským týmem. Vylodění migrantů nařídil po hodinové inspekci na lodi.

Agentura ANSA informovala, že italské úřady zahájily v minulých dnech na podnět španělské neziskové organizace vyšetřování nezákonného zadržení osob a vedou i vyšetřování odmítnutí služebních povinností proti neznámé osobě.

Vylodění kritizoval Salvini, podle nějž na lodi nepanovala kritická zdravotní situace, nemocní a nezletilí se nemocné a nezletilé pouze vydávali.

"Nejspíš mě bude žalovat stejná prokuratura, co mě vyšetřovala za nezákonné zadržení, za které hrozí až 15 let (případ Diciotti - pozn. ČTK). Tentokrát je zločinem odmítnutí služebních povinností. Ale já nepovolím," napsal šéf krajně pravicové a protiimigrační Ligy na facebooku.

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale zprvu vplout do italských vod kvůli Salviniho politice zavřených přístavů; později nesměla přistát na Lampeduse. V prvním případě zákaz zrušil oblastní soud.

V pondělí se situace na palubě vyhrotila - 15 lidí se vrhlo do moře a chtěli doplout na pevninu.