reklama

Dnešní rozhodnutí vlády zřejmě významně ovlivní oslavy spojené s příchodem Nového roku. Nejpřísnější pravidla se budou nově týkat asi tří čtvrtin obyvatel Anglie. Čtvrtý stupeň znamená zákaz setkávání lidí z různých domácností, zavření obchodů vyjma těch nezbytných a uzavření restaurací a barů, které mohou prodávat pouze jídlo a pití s sebou. Lidem je v tomto stupni doporučeno, aby zůstávali doma.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že dnešní schválení vakcíny, kterou vyvinula Oxfordská univerzita s farmaceutickou společností AstraZeneca, pro použití v Británii je sice dobrá zpráva, prudký nárůst případů koronaviru a hospitalizací však svědčí o potřebě jednat. "Musíme jednat, abychom virus potlačili, zejména v situaci, kdy jde kvůli nové variantě o čas," podotkl Hancock.

Nemocnice v nejhůře zasažených částech Londýna a jižní Anglie jsou přetížené a některé z nich již nemohou kvůli zaplněné kapacitě přijímat další pacienty, upozorňuje AP. Hospitalizováno je aktuálně více osob než v dubnu, kdy virus během jarní vlny vrcholil.

V úterý Británie oznámila přes 53.000 nových případů nákazy koronavirem, což je od začátku pandemie vůbec nejvyšší počet. Dnes zdravotnické úřady informovaly o více než 50.000 nových infekcích a 981 úmrtích pacientů s covidem-19. Poslední údaj je podle agentury Reuters nejvyšší od 24. dubna.

V Británii, která má téměř 67 milionů obyvatel, zdravotníci již od začátku prosince očkují proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Vakcínu dosud dostalo přes 600.000 lidí. Vláda také objednala 100 milionů dávek očkovacího preparátu od společnosti AstraZeneca, což umožní naočkovat 50 milionů lidí. Očkování touto druhou vakcínou, kterou Británie schválila jako první země na světě, má začít v pondělí 4. ledna.

Ve Spojeném království v souvislosti s covidem-19 zemřelo přes 71.000 lidí, což je druhá nejhorší bilance v Evropě po Itálii. Od začátku pandemie se v Británii koronavirem nakazilo už přes 2,38 milionu osob.