Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ARD: Šest dávek vakcíny se EU vymstilo, látky je nakonec méně

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Získávat z lahvičky šest místo pěti dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech proti nemoci covid-19 se zdálo jako skvělá příležitost, jak v Evropské unii rychleji naočkovat větší část populace. Nyní ale výrobce dodávky omezuje a argumentuje i tím, že smlouvy hovoří o dávkách, nikoli vakcínách. Nápad se tak EU v době nedostatečných výrobních kapacit vymstil, protože místo dvaceti procent navíc je nakonec látky méně, ne všem se totiž daří šestou dávku z lahvičky získat, uvádí zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD.

Lahvička s vakcínou Pfizer/BioNTech po naředění fyziologickým roztokem obsahuje 2,25 mililitru látky. Jako jednu dávku výrobce stanovil 0,3 mililitru. Teoreticky je tak možné získat místo původních pěti rovnou sedm dávek, prakticky je to ale komplikované. Větší objem je v lahvičkách jako rezerva, aby bylo zaručeno, že zdravotníci dokážou získat předepsaný počet dávek.

Jednotlivé unijní země včetně Česka a poté i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) postupně povolily, aby se z lahvičky místo pěti získávalo šest dávek. Například očkovací centra v Durynsku ale upozorňují, že se jim z každé druhé lahvičky šestou dávku nepodaří získat. Závisí to totiž nejen na obratnosti zdravotníka, ale také na použité injekční jehle a stříkačce. Díky tomu se minimalizují ztráty, které by jinak zůstaly například v jehle.

Získávání šesté dávky se přizpůsobil i výrobce, který kvůli tomu doporučuje používat jiné typy jehel a stříkaček, než jaké původně určil. "Při použití standardních jehel a stříkaček nemusí objem stačit, aby se z jedné lahvičky odebrala šestá dávka," uvedl BioNTech pro pořad Tagesschau.

Firma tvrdí, že nabídla 50 milionů kusů potřebného injekčního vybavení za nákladové ceny, ale že jen málo unijních států nabídku využilo. Cenu neupřesnila. Německé ministerstvo zdravotnictví prozatím nijak nekomentovalo, zda má nedostatek takových speciálních jehel a ani kolik jejich dodatečné pořízení stojí.

Spor o lahvičky a dávky ještě zesílil napětí mezi výrobcem a Evropskou unií. Členské země nyní naléhají na Evropskou komisi, která objednávky pro celou EU zajišťovala, aby výrobce donutila dodávat více očkovací látky. Společnosti Pfizer/BioNTech ale trvají na tom, že smlouvy jasně hovoří o počtu dávek, nikoli o počtu lahviček. Pokud se z lahvičky nyní oficiálně získává šest dávek, společnosti dodávky podle tohoto omezují.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn míní, že podobné jednání firem se dalo očekávat. Jiný názor má Francie, která trvá na dodávkách podle lahviček a ne dávek. "Téma počtu dávek na jednu lahvičku pro podnikatelské subjekty nic nemění," citoval Tagesschau francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Clémenta Beaunea.

Témata:  Německo očkování

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 12:34

USA o útoku na Izrael údajně věděly několik dní dopředu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v neděli kategoricky odmítla tvrzení tureckých, jordánských a iráckých představitelů, podle nichž Írán 72 hodin před masivním dronovým a raketovým útokem na Izrael varoval Spojené státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy