Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Baerbocková vyzvala Scholze, aby při cestě do Číny dodržoval koaliční smlouvu

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nadcházející cestu německého kancléře Olafa Scholze do Číny provázejí spory ve vládní koalici. Ministryně zahraničí za Zelené Annalena Baerbocková sociálnědemokratického šéfa vlády vyzvala, aby se při jednáních v Pekingu řídil koaliční smlouvou. Ta stanovuje, že Čína je sice partnerem v globálních otázkách, ale také systémovým soupeřem.

Scholz se v uplynulých dnech stal terčem kritiky svých koaličních partnerů kvůli načasování cesty a také kvůli tomu, že v údajném rozporu s bezpečnostními zájmy země prosadil prodej hamburského přístavu do čínských rukou.

Scholz má přijet do Pekingu na svou první návštěvu Číny ve funkci kancléře v pátek. Bude prvním západním předsedou vlády, který se osobně sejde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem po jeho znovuzvolení předsedou Komunistické strany Číny.

Podle kritiků by se Německo mohlo stát dalším prohlubováním spolupráce s Čínou ještě závislejším na této autoritářské zemi, podobně jako bylo Německo závislé na ruských nerostných surovinách v době invaze na Ukrajinu. Kromě Zelených zaznívají kritické hlasy vůči Scholzově politice k Číně také od koaličních svobodných demokratů (FDP). S cestou vyjadřují nesouhlas také některé organizace na ochranu lidských práv.

"Kancléř rozhodl o načasování cesty," řekla dnes Baerbocková v uzbeckém hlavním městě Taškentu, kam zavítala při své středoasijské cestě. "Nyní je zásadní, aby poselství, které jsme společně vytyčili v koaliční dohodě, (...) byla předána také v Číně," dodala.

Baerbocková také uvedla, že Pekingu je potřeba dát jasně najevo, že základem spolupráce jsou pro Německo spravedlivé podmínky hospodářské soutěže a dodržování lidských práv i práva mezinárodního. "V koaliční smlouvě jsme jasně uvedli, že Čína je pro nás partnerem v globálních otázkách, že se v globalizovaném světě nemůžeme oddělit, ale že Čína je také konkurentem a stále více systémovým soupeřem," řekla spolková ministryně. Dodala, že politika německé vlády vůči Číně musí vycházet z tohoto strategického chápání.

Minulý týden Scholzův kabinet vyřešil kompromisní dohodou spor o to, zda povolit čínské rejdařské firmě Cosco nákup podílu v terminálu hamburského přístavu. Scholz podle médií prosazoval schválení původně navrženého 35procentního podílu i přesto, že úřad Baerbockové i další ministerstva pod vedením Zelených a FDP s prodejem nesouhlasily. Vláda nakonec povolila prodat jen podíl menší než 25 procent, což čínskou firmu vylučuje z rozhodování o personálních a strategických otázkách.

Témata:  Annalena Baerbock Olaf Scholz Čína

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 8:21

Česká televize odhalila jména všech deseti účastníků letošní StarDance

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.