Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie hlásí přes 4000 úmrtí na covid-19, Nizozemsko 3000

Belgie, Brusel
Belgie, Brusel
Foto: Pixabay

Krize kolem koronaviru v Belgii nepolevuje a v zemi dnes opět výrazně narostl počet známých nakažených i obětí nemoci covid-19. Za poslední 24hodinové období se nákaza potvrdila u dalších 2454 lidí, zatímco bylo nahlášeno 283 úmrtí, informoval místní krizový štáb. U statistiky infikovaných jde o rekordní nárůst, sousední Nizozemsko naopak ohlásilo nejméně nových případů od 23. března. Belgie zároveň rozhodla o prodloužení karantény v zemi až do 3. května.

Belgická vysílací společnost RTBF podotýká, že za vysokým přírůstkem stojí také stupňování úsilí, pokud jde o testování pacientů. Laboratoře za poslední den prověřily skoro 13.500 vzorků.

V západoevropské zemi s populací čítající něco přes 11 milionů obyvatel už mělo pozitivní test 33.573 lidí a úřady evidují 4440 úmrtí spojených s covid-19. Z posledních 283 hlášených úmrtí jich na domovy důchodců připadá 63 procent. Čísla při tom nereflektují pouze události posledního dne, protože podobně jako v dalších zemích jsou úmrtí mnohdy hlášena se zpožděním.

Ze všech úmrtí připadá na domovy důchodců 46 procent z nich. Belgie je přitom jedna z mála evropských zemí, která ve své denní bilanci zahrnuje právě i tato úmrtí mimo nemocnice, kdy dané osoby vykazovaly příznaky nemoci, nicméně nákaza u nich nebyla potvrzena. Právě to možná vysvětluje, proč má Belgie pátý nejvyšší počet mrtvých v Evropě, poznamenala agentura Reuters. A je možné, že mnoho jiných zemí čísla o počtu obětí podhodnocuje a mrtvých je daleko více, než udávají tamní vlády, které řeší jen úmrtí v nemocnici, dodala agentura.

Úmrtnost v zemi se pohybuje okolo 12 procent, Belgie je tak nákazou nejvíce postižená malá země v Evropě. Belgický politik Didier Reynders označil počet obětí v domovech důchodců za "znepokojivý". Podle Valerie Victoorové z organizace zastřešující nemocnice a domovy důchodců z Bruselu a Valonska je situace ještě horší. "Je to časovaná bomba," řekl Victoorová agentuře Reuters. "Bylo nám jasné, když to vypuklo v domovech důchodců, že bude těžké to zastavit. Musí být přijata konkrétní opatření, která pomohou ředitelům domovů důchodců a pečovatelům," dodala s tím, že je potřeba udělat vše, aby se současnou "explozi" podařilo zastavit.

Ostatní země na tom mohou být podobně, ale údaje z domovů důchodců do svých statistik nezahrnují. Například v Nizozemsku nemusí být množství úmrtí na koronavirus vůbec zaznamenáno, protože tamní úřady v domovech důchodců příliš netestují. Itálie, která má druhý nejvyšší počet úmrtí na světě po Spojených státech, začala v domovech důchodců testovat teprve minulý týden.

V Belgii bezpečnostní rada státu prodloužila do 3. května karanténní opatření. Podle agentury AFP do konce srpna platí rovněž zákaz všech masových shromáždění, ať již jde o koncerty, festivaly či sportovní akce. V místních nemocnicích bylo v úterý stále přes 5000 pacientů, z toho přes 1200 ve vážném stavu.

V Nizozemsku jsou čísla z posledních dní o poznání příznivější, ačkoli nově ohlášených 189 obětí znamená nejhorší denní bilanci od začátku minulého týdne. Třetí den po sobě bylo zároveň ohlášeno méně než 1000 nově odhalených případů infekce koronavirem, celkově mělo v zemi pozitivní test 28.153 lidí. Bilance obětí nákazy narostla na 3134 mrtvých.

Témata:  Belgie Nizozemí COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:07

Putinova ex-manželka přišla ve Francii o vilu. Kreml zuří

Kreml ve čtvrtek odsoudil rozhodnutí francouzských úřadů zkonfiskovat vilu, která patří současnému partnerovi exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy