reklama

Prezidenti a premiéři členských zemí EU se na květnovém summitu shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku v reakci na vynucené přistání civilního letu v Minsku. Na palubě letadla společnosti Ryanair mířícího z Řecka do Litvy, tedy na lince mezi dvěma unijními státy, byl novinář a aktivista Raman Pratasevič, kterého běloruská bezpečnost i s jeho přítelkyní hned zadržela.

"Stále doufáme, že horké hlavy vychladnou a vezmou v úvahu i zájmy svého podnikání v Bělorusku," poznamenal Haloučanka. Běloruské vedení podle něj doposud dělalo vše pro rovnoprávné partnerské vztahy se Západem. "Pokud však mluvíme o škodě způsobené našim společnostem, máme plné právo na nahrazení této škody. Komplex opatření v reakci na sankce je připravený," dodal premiér.

Škody způsobené běloruské ekonomice sankcemi západních zemí přitom odhadl na necelá tři procenta hrubého domácího produktu. "Celkově, pokud vezmeme obchodní a finanční sankce, pak maximální výše škody, která byla vypočítána, je 2,9% HDP," řekl předseda běloruské vlády.

Bělorusko bude podle něj nucené "vzdát se západního zboží" a je připravené "přejít mimo jiné i na asijské technologie, které v posledních několika desetiletích kráčejí mílovými kroky vpřed". Haloučanka také varoval, že Západ může přijít o běloruský trh, který sice "není tak velký, nicméně objem importu investic z EU činí ročně miliardy".

Velvyslanci členských zemí Evropské unie v pátek schválili zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU, který vstoupil v platnost dnes.