reklama

Další, i když méně pravděpodobnou vyšetřovací verzí je to, že vražda souvisí s organizovanou kriminalitou.

Zelimchan Changošvili přišel o život v pátek za bílého dne ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína. V jednom ze zdejších parků ho podle svědků muž, který přijel na kole, dvakrát střelil do hlavy. Policii, která podle zpravodaje ČTK okolí místa činu prohledávala za pomoci vrtulníků a nedalekou řeku Sprévu i za nasazení potápěčů, se nedlouho poté podařilo zadržet 49letého Rusa, který je z činu podezřelý.

Podle Spiegelu vycházejí vyšetřovatelé z toho, že šlo o profesionálně plánovanou a provedenou vraždu na objednávku. Za pravděpodobnější než to, že má kořeny v organizované kriminalitě, přitom považují možnost, že byla politicky motivována a mohla si ji objednat například ruská vojenská tajná služba GRU.

Tomu podle magazínu napovídá i fakt, že Changošvili v Gruzii úzce spolupracoval s tamními tajnými službami a snažil se bojovat proti pronikání ruského vlivu do země. Poté, co se ho někdo pokusil zabít, se přestěhoval na Ukrajinu, kde také spolupracoval s bezpečnostními složkami.

Po dalším pokusu o život muž, který podle listu B.Z v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, dorazil do Německa. Zde ho úřady vedly jako islamistu, od něhož může pocházet nebezpečí. Jeho okolí ale tvrdí, že islamistou nebyl.

Druhým bodem, o některý se opírá verze o možné politicky motivované vraždě, je způsob, jakým si počínal pachatel. Podle informací Spiegelu podezřelý z vraždy dorazil do Německa jen krátce před činem a připravoval se na rychlou cestu zpět. Při činu byl vrah přestrojen a použil zbraň s tlumičem. V bytu podezřelého se navíc podle listu Der Tagesspiegel našlo větší množství peněz.

Pokud podezření na zapojení zahraniční tajné služby ještě zesílí, očekává se, že případ převezme německé nejvyšší státní zastupitelství. Zatím se tak nestalo.