Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Běženci z Ukrajiny mohou v Německu hned pracovat a děti do školy, řekl Scholz

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Váleční uprchlíci z Ukrajiny dostanou v Německu ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dnes to po jednání s premiéry spolkových zemí prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Kancléř a zemští ministerští předsedové zároveň odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu a plnou odpovědnost za ni připsali ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Uprchlíkům chceme co nejrychleji a nebyrokraticky pomoci," řekl Scholz. Ukrajinci, kteří mají biometrické pasy, vízum pro vstup do evropského schengenského prostrou bez vnitřních hraničních kontrol nepotřebují. Německo ale z humanitárních důvodů od ukrajinských běženců nevyžaduje víza, pokud takové pasy nemají. Scholz dnes zdůraznil, že přijímání běženců bude co nejsnadnější. "Mohou hned pracovat a děti mohou okamžitě nastoupit do škol," řekl.

"Pomoc uprchlíkům je celostátním úkolem. Můžeme postupovat jen společně," řekl premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst. Společný postup se podle něj týká i přerozdělování běženců v rámci Německa a také financí. Scholz uvedl, že o finanční stránce uprchlické krize bude jednat spolková vláda s regiony v rámci pracovní skupiny. Jasno o finančních otázkách bude podle kancléře do 7. dubna.

O nezbytnosti pomoci spolkové vlády hovořila i berlínská primátorka Franziska Giffeyová, která uvedla, že po metropoli mohou nápor běženců v příštích dnech zažít i další německá města. "Denně do Berlína přichází přes 10.000 uprchlíků," řekla. Dodala, že je to mimořádný nápor na ubytovací kapacity, který nelze dlouhodobě řešit dobrovolnickou nabídkou.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata:  Německo uprchlíci Olaf Scholz

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 20:41

Polák předával informace do Ruska, mohly vést k atentátu na Zelenského

V Polsku došlo ve středu k zadržení občana podezřelého z toho, že ruské tajné službě poskytoval citlivé informace, které by potenciálně mohly vést k atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. O případu informovala polská televize TVN24.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy