reklama

Bidenová se vyjádřila po briefingu na americkém velvyslanectví v Bukurešti. Dověděla se na něm, že Rumunskem prošlo od začátku ruské invaze 900.000 Ukrajinců, z nichž většina pokračovala do dalších zemí. Byly mezi nimi hlavně ženy a děti.

"Je to úžasné, ta solidarita, jakou společně projevujete. Domnívám se, že je to bohužel jenom začátek. Rumuni jsou úžasní, když ty lidi přijímají ve svých domovech, nabízejí jim jídlo, oblečení a přístřeší," řekla Bidenová.

Rumunský zástupce úřadu OSN pro uprchlíky Pablo Zapata uvedl, že denně hranici překračuje 7000 Ukrajinců. Bidenová se zajímala o zajištění zdravotních služeb pro lidi s mentálním hendikepem a také o letní školy, v nichž by mohly ukrajinské děti dohnat zameškané učivo.

Po setkání na velvyslanectví obědvala americká první dáma s manželkou rumunského prezidenta Carmen Iohannisovou, která se stejně jako Bidenová věnuje učitelské práci i za manželova prezidentského mandátu.

Bidenová po obědě společně s Iohannisovou zamířila do rumunské školy, která otevřela třídy pro ukrajinské děti. Na místě se setkala s jejich matkami a vychovatelkami. Tyto ženy s pomocí místních nevládních organizací, dobrovolníků a úředníků založily v Bukurešti mateřskou školu a několik školních tříd. Na seznamu čekatelů mají momentálně 900 dětí.

Jako "srdcervoucí" označila slova ukrajinské dívky, která jí s pomocí překladatele řekla, že se chce vrátit ke svému otci. Podle AP vypadala manželka amerického prezidenta chvílemi utrápeně, když naslouchala příběhům matek, které jí vyprávěly o útěku z vlasti.

"Myslím, že matky udělají pro své děti cokoli. Jste úžasně silné a odolné. Stojíme při vás," řekla ukrajinským ženám Bidenová. První dámy se ve škole setkaly také s ukrajinskými a rumunskými dětmi, které kreslily otisky svých rukou na papír potištěný barvami vlajek svých zemí.

Odpoledne Bidenová přiletěla do Bratislavy, kde ji přivítal šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok. V neděli první dáma USA zavítá kromě jiného na slovensko-ukrajinskou hranici, a to společně se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Cílem její cesty je ukázat silné vztahy USA k zemím východoevropského křídla NATO a projevit solidaritu USA s ukrajinskými uprchlíky.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.