Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bidenovi klesla podpora veřejnosti na nejnižší úroveň od začátku mandátu

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Výkon demokrata Joea Bidena v roli šéfa Bílého domu schvaluje 39 procent Američanů, což je nejméně od začátku jeho prezidentství. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC, podle nějž se nyní jen asi dva občané USA z deseti domnívají, že se jejich země ubírá správným směrem.

Výsledky jsou odrazem široce rozšířeného pocitu vyčerpání z řady výzev od inflace, ozbrojeného násilí, přetrvávající pandemie či náhlého nedostatku kojenecké výživy, hodnotí situaci AP.

Výrazný je pokles spokojenosti u demokratů, mezi nimiž je nyní se směřováním země spokojeno asi 33 procent lidí, zatímco ještě v dubnu to byla necelá polovina. Zvláště znepokojivé pro demokraty je podle AP to, že mezi voliči demokratů Bidenův výkon schvaluje 73 procent dotazovaných, přičemž v roce 2021 jeho podpora nikdy neklesla pod 82 procent.

Jedna z dotazovaných, 29letá Milan Ramseyová z Kalifornie, Bidena kritizovala za to, že neplní svůj předvolební program, například co se týče boje proti klimatickým změnám nebo reformy veřejného zdravotnictví. "Nesplnil žádný ze svých slibů. (...) Mám pocit, že je unavený. A ani mu to nemám za zlé, byla bych taky unavená v jeho věku a s kariérou, kterou má za sebou," dodala.

Republikáni se k Bidenovi staví chladně již od začátku jeho mandátu, v současné chvíli jeho práci v oblasti ekonomiky schvaluje jen každý desátý příznivec opoziční strany, což se ale nijak významně neliší od předchozích průzkumů.

Jen 18 procent všech Američanů se přitom domnívá, že Biden svými kroky americké ekonomice spíše přilepšil, zatímco 52 procent jich tvrdí, že jeho vláda její stav zhoršuje. Bidenovu hospodářskou politiku považují za nedostatečnou dohromady dvě třetiny dotazovaných, což je o něco více než v prvních dvou měsících letošního roku.

Dalším těžkým tématem pro prezidenta je migrace, zde se kroky jeho vlády líbí jen 38 procentům respondentů.

Bidenova pozice není pro Američany příliš přesvědčivá ani ohledně konfliktu na Ukrajině. Postoj jeho vlády k Rusku schvaluje 45 procent dotazovaných, což je nicméně úroveň, na níž se podpora drží již od zahájení ruské invaze na konci února. S jeho zahraniční politikou souhlasí 73 procent oslovených demokratů, mezi republikány je podpora 15procentní.

Jen 21 procent všech Američanů nicméně uvedlo, že má velkou důvěru v to, jak si Biden poradí se situací na Ukrajině, 39 procent mu spíše důvěřuje a stejný počet dotazovaných mu v tomto ohledu věří jen velmi málo.

V USA se v listopadu budou konat volby do Kongresu a pozorovatelé varují, že demokratům kvůli složité ekonomické, pandemické a mezinárodní situaci hrozí ztráta kontroly nad oběma parlamentními komorami. V takovém případě by Biden v podstatě přišel o možnost prosadit jakékoliv zásadnější reformy a priority. Již nyní přitom se svým programem v Kongresu narážel kvůli těsné většině v Senátu a neshodě s některými svými spolustraníky.

Biden vyzval k užší spolupráci s indo-pacifickým regionem

Budoucnost se bude psát v Indo-Pacifiku a nyní je čas, aby Spojené státy a podobně smýšlející partneři investovali jeden do druhého. Na úvod své návštěvy Jižní Koreje to dnes řekl Joe Biden, který zahájil svou první návštěvu Asie ve funkci amerického prezidenta. Šéf Bílého domu se po příletu vydal do výrobního centra polovodičů Samsung Electronics, kde se vůbec poprvé setkal s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem. Ten se ujal vedení země teprve 10. května a slíbil, že s Washingtonem prohloubí vztahy.

Biden v souvislosti s výrobnou řekl, že představuje blízké vazby mezi oběma zeměmi, které je třeba dále rozvíjet. Americký prezident prohlášením odkazoval i na plány Samsungu, který chce v americkém Texasu vystavět novou továrnu za 17 miliard dolarů (asi 396 miliard korun). V USA možná bude stavět i automobilka Hyundai, ačkoliv definitivní plány na výstavbu nové továrny ještě neoznámila.

Prezident Jun při prohlídce podniku řekl, že Bidenova návštěva právě tohoto místa vyzdvihuje desetiletí stále hlubší spolupráce mezi USA a Jižní Koreou na poli mikročipů. Podle Bidena jsou čipy klíčovou technologií pro národní bezpečnost.

"Doufám, že dnešní návštěva přinese oživení korejsko-amerických vztahů na poli ekonomiky a bezpečnosti založených na pokročilých technologiích a budování zásobovacích řetězců," řekl Jun. Vyzval také Bidena, aby poskytl jihokorejským a americkým podnikům pobídky ke vzájemným investicím.

Čipy mají využití v mobilních i počítačových technologiích a na poli umělé inteligence. Válka na Ukrajině a pandemie covidu-19 narušily jejich dodávky a čipy se staly ohniskem technologického soupeření s Čínou, která je jejich velkým producentem.

Ačkoliv vyvažování čínského rozmachu v regionu má být jedním z klíčových témat Bidenovy cesty do Asie, ze strany Jižní Koreje lze očekávat spíše opatrnost. Peking je totiž hlavním obchodním partnerem Soulu.

Kromě Číny, ekonomické a obchodní spolupráce budou státníci jednat i o hrozbách ze strany Severní Koreje, která rozvíjí svůj jaderný a zbraňový program.

Návštěvu poznamenal incident Bidenovy ochranky. Dva členové bezpečnostní služby byli posláni domů poté, co jednoho z nich obvinily jihokorejské úřady, že se den před prezidentovým příletem v opilosti popral o taxi s jihokorejským občanem. Incident se stal před hotelem Grant Hyatt v Soulu, kde má Biden pobývat.

Americké úřady popřely, že by byl jejich zaměstnanec zatčen či zadržen, jak uváděly původní zprávy, jihokorejské úřady ho prý pouze vyšetřovaly. "Tajná služba si je vědoma incidentu, jehož součástí byli dva naši zaměstnanci mimo službu a který je potenciálním porušením našich pravidel," uvedl mluvčí bezpečnostní služby Anthony Guglielmi.

Po třídenní návštěvě Soulu odcestuje americký prezident do Japonska, kde svoji cestu po Asii zakončí na summitu skupiny Quad 24. května.

Témata:  Joe Biden USA

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy