reklama

Brazílie je v celkovém počtu zjištěných nákaz a evidovaných úmrtí souvisejících s covidem-19 druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po USA. Podle AFP tam od začátku pandemie zemřelo již 321.515 lidí a nákaza se potvrdila u více než 12,6 milionu obyvatel této asi 210 milionové země.

"V historii Brazílie jsme nikdy nebyli svědky jediné události, která by za 30 dní zabila tolik lidí," řekl bývalý šéf zdravotní komise severovýchodního regionu země Miguel Nicolelis.

Epidemická situace se přitom v zemi nadále zhoršuje a podle AFP se nyní zdá, že by mohl být duben ještě horší. Za poslední den tam úřady zaznamenaly přes 90.000 pozitivních testů a podle Nicolelise by země mohla do července dosáhnout hranice půl milionu zemřelých. Tu zatím ze všech zemí překonaly jen USA.

Jen v týdnu mezi 21. a 27. březnem úřady ohlásily téměř 540.000 pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 a lékaři proto v příštích týdnech očekávají silný nápor na místní nemocnice. Ty přitom již nyní dosahují svých kapacit. V 18 z 27 brazilských států jsou lůžka na jednotkách intenzivní péče plná z 90 procent, v dalších sedmi je to přes 84 procent. V některých státech již lékaři začali přidělovat lůžka primárně těm pacientům, u nichž předpokládají největší naději na přežití.

Odborníci přičítají současnou situaci třem hlavním faktorům: Oslavám nového roku a následného karnevalu, výskytu nových a agresivnějších variant koronaviru, a stále chybějící celostátní strategii pro boj s nákazou. Pravicově populistický prezident Jair Bolsonaro totiž neustále dopady pandemie podceňuje ve snaze ochránit brazilskou ekonomiku. Ve středu například prohlásil, že se situace nevyřeší tím, že budou lidé zůstávat doma. Tím si protiřečil se svým novým ministrem zdravotnictví Marcelem Queirogou, již čtvrtým v období jednoho roku.

Brazílie dnes schválila nasazení již čtvrté vakcíny proti covidu-19, a to látky od firmy Johnson & Johnson. Dodávku prvních ampulek však očekává až v srpnu.

V zemi, která leží z převážné části na jižní polokouli, přitom nyní nastupují zimní měsíce, kdy obecně stoupá riziko respiračních onemocnění. Obavy z ničivé třetí vlny pandemie panují především na jihu a jihovýchodě země, kde je nejchladněji.