Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie je podle Johnsona ochotna pomoci Ukrajině s odminováním přístavů

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Británie je ochotna pomoci s odminováním přístavů na jihu Ukrajiny a nabídnout pojištění lodím, aby bylo možno vyvézt miliony tun obilí, řekl dnes britský premiér Boris Johnson agentuře Reuters na summitu Společenství ve Rwandě.

Ruská invaze na Ukrajinu a následná blokáda černomořských přístavů brání Ukrajině, jednomu z největších světových vývozců obilí, aby vyvezla většinu z asi 20 milionů tun uskladněného obilí.

Turecko se snaží hrát roli prostředníka v jednáních mezi Organizací spojených národů (OSN), Ruskem a Ukrajinou, aby mohl být vytvořen námořní koridor pro bezpečný export obilí a předešlo se hrozící světové potravinové krizi.

Johnson dnes řekl, že Británie spolupracuje s Tureckem i "evropskými přáteli" a zvažuje všechny možnosti, které by mohly situaci v Černém moři vyřešit. "Co může Británie nabídnout především, je odbornost v oblasti námořního pojištění a zkušenosti s přepravou zboží skrze řekněme sporná námořní území," řekl premiér.

Na dotaz novinářů, zda by Británie pomohla s odminováním oblasti, Johnson odpověděl, že ano. "Nechci zacházet do vojenských detailů...ale bavíme se s Ukrajinou na technické úrovni o tom, jak můžeme pomoci odminovat Oděsu," řekl Johnson.

Londýnský pojistný trh momentálně celou oblast eviduje jako "vysoce rizikovou", což vyhání ceny veškerých dodávek. Jakékoli pokusy o odminování by byly největší operací tohoto druhu od íránsko-irácké války v 80. letech a odminování Ukrajiny by trvalo několik měsíců, píše Reuters.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes uvedla, že řešení situace musí být "bezodkladné" a musí přijít před příští sklizní obilí.

Témata:  Boris Johnson Velká Británie Ukrajina

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy