reklama

Mezi novými oběťmi v Anglii je pětileté dítě nebo 104letý pacient či pacientka.

Profesor matematické biologie z Královské univerzity v Londýně Neil Ferguson v rozhovoru s BBC řekl, že koncem května by úřady mohly začít současná omezení nahrazovat opatřeními založenými více na využití moderních technologií a testování. Nyní jsou zavřené skoro všechny obchody, hospody a restaurace a lidé mají nařízeno být co nejvíce doma. Ferguson tvrdí, že vrchol epidemie Británii čeká za týden až deset dní. Jak moc se potom nárůst nových případů zpomalí, záleží na tom, jak budou lidé dodržovat nynější přísná pravidla.

Podle jiného vládního poradce, Grahama Medleyho z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství, Británii chybí strategie, jak od současných opatření, která poškozují jak ekonomiku, tak psychický stav mnoha lidí, ustoupit. Agentura Reuters píše, že o podporu od státu požádal během dvou týdnů skoro milion lidí a oficiální ekonomická data naznačují, že britské ekonomice hrozí možná ještě horší deprese než ta ze 30. let minulého století. "Tak trochu jsme se zahnali do kouta, protože přijde otázka: co budeme dělat teď? (...) Budeme dále ubližovat dětem, abychom ochránili zranitelné lidi, nebo ne?", řekl Medley v rozhovoru s listem The Times.

Premiér Boris Johnson, který se sám nemocí covid-19 nakazil, a je kvůli tomu v izolaci, pozval šéfy opozičních stran k debatě o tom, jak Británie bude na dopady koronaviru reagovat. Pozvánku dostal i nově zvolený šéf labouristů Keir Starmer. "Jako straničtí lídři máme v nynějším národním stavu nouze povinnost spolupracovat," řekl Johnson.

Policii i zdravotníkům dělá starosti teplé a slunečné počasí, jež má tento víkend v Británii panovat. Obávají se, že do parků a do oblíbených výletních míst vyrazí příliš mnoho lidí.

V Birminghamu a Merseyside na jihozápadě Anglie se v posledních dnech objevily případy podpálení vysílačů pro mobilní síť 5G. Tu někteří zastánci spikleneckých teorií spojují s koronavirem. Mobilní operátoři i úřady varují před šířením takových fám.

"Neexistuje naprosto žádný věrohodný důkaz o souvislosti mezi sítí 5G a koronavirem," uvedlo podle BBC v prohlášení britské ministerstvo pro digitalizaci, kulturu, média a sport.