reklama

Britská vláda uvádí, že všem v devíti prioritních skupinách, které zahrnují dospělé nad 50 let, ohrožené osoby kvůli zdravotnímu stavu, zdravotníky a sociální pracovníky, byla již nabídnuta alespoň první dávka vakcíny. Tento cíl se Británii podařilo splnit o něco dříve než před vytyčeným čtvrtečním termínem. Dohromady dostalo v 67milionovém Spojeném království alespoň jednu dávku přes 32 milionů lidí a obě dávky téměř 7,7 milionu osob.

"Nyní se zaměříme na dokončení očkování klíčovou druhou dávkou vakcíny a na to, aby na konci července byla vakcína nabídnuta všem dospělým," sdělil šéf britského kabinetu Boris Johnson v prohlášení. Británie se nyní soustředí na očkování druhou dávkou, aby zajistila ochranu osobám z rizikových skupin i přesto, že v březnu a tento měsíc se země potýkala s nižšími dodávkami vakcín.

Ke dvěma používaným očkovacím látkám v Anglii se ode dneška přidává také přípravek od Moderny, který bude zatím dostupný v 21 očkovacích centrech. Společně s vakcínou od firem Pfizer/BioNTech má být Moderna nabízena jako alternativa k britsko-švédské AstraZenece lidem pod 30 let poté, co se mezi pacienty očkovanými AstraZenekou vyskytly vzácné případy krevních sraženin. Tyto problémy v 19 případech, které se většinou týkaly mladých lidí, vedly k úmrtí. Britská léková agentura MHRA pak doporučila, aby se lidem mladším 30 let podávaly jiné vakcíny proti covidu-19, přestože přímá souvislost mezi očkováním a tvorbou sraženin podle ní prokázána nebyla.

Británie je z pohledu počtu aplikovaných vakcín v poměru k počtu obyvatel jedna z nejrychleji očkujících zemí na světě. Úspěch na poli očkování jde ruku v ruce s Johnsonovým plánem na postupné rušení koronavirových omezení v zemi, díky němuž se v pondělí otevřely v Anglii obchody či zahrádky restaurací a hospod.