reklama

"Na 100.000 dobrovolníků je skvělý začátek, ale potřebujeme mnohem více lidí z různých skupin, abychom mohli rychle najít vakcínu, který ochrání ty, kteří ji potřebují," uvedla Kate Binghamová, šéfka zvláštního týmu britské vlády pro vývoj vakcín. Vyzvala, aby se do registru dobrovolníků zapojili také lidé starší 65 let a černoši a Asiaté.

K nejvíce ohroženým skupinám patří v nynější pandemii senioři a chronicky nemocní. Podle několika studií britských univerzit je také u příslušníků etnických menšin v Británii dva až třikrát vyšší riziko úmrtí v případě nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který byl odhalen poprvé koncem loňského roku v Číně.

Ve světě zatím neexistuje schválená vakcína proti nemoci covid-19. Rusko sice minulý týden oznámilo, že schválilo první očkovací látku proti covidu-19 na světě, řada expertů o ní ale pochybuje, protože byla vyrobena v krátkém čase a zřejmě nebyla testována na dostatečném množství lidí.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a který je nyní ve třetí fázi testování.