reklama

Pětadevadesátiletá Alžběta II. měla přihlížet tradiční polední pietě u symbolického hrobu neznámého vojína Kenotafu v centru Londýna a vyjádřila zklamání nad tím, že tak nemůže učinit. Šlo by o první veřejnou akci, jíž by se zúčastnila od své říjnové hospitalizace.

Britská agentura PA s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že problém s páteří se u královny vyskytl teprve nedávno. Nyní vyvstaly obavy, že cesta automobilem a stání při vzpomínkové akci by ohrozily její uzdravování. Dnes měla ceremonii přihlížet z balkonu nedalekého ministerstva zahraničí, ale zůstala na hradě Windsor nedaleko Londýna.

Zrušení účasti na dnešní akci podle pozorovatelů může posílit obavy o zdraví britské panovnice. Po říjnovém krátkém pobytu v nemocnici ji lékaři nařídili několik dnů klidu. Listopadová vzpomínka na padlé britské vojáky však patří k nejdůležitějším termínům v kalendáři královny a členů královské rodiny.

Zdroj z Buckinghamského paláce podle agentury Reuters uvedl, že problém se zády nesouvisí s blíže nespecifikovaným neduhem, který vedl k říjnové hospitalizaci a následnému dvoutýdennímu klidu. Podle zdroje jde o neuvěřitelně nešťastnou shodu náhod. Královna prý doufá, že bude moci příští týden pokračovat v plnění naplánovaných lehčích oficiálních povinností.

Slavnost Remembrance Sunday připadá vždy na první neděli po výročí konce 1. světové války z 11. listopadu 1918. Královská rodina při té příležitosti pokládá věnce u Kenotafu, který je ústředním vzpomínkovým místem. Za královnu tento úkol v minulých letech převzal její syn princ Charles (73) a učinil tak i dnes.

Podle agentury AP v čele ceremonie stáli členové královské rodiny a politici, zatímco vojáci a váleční veteráni se seřadili kolem památníku. Po princi Charlesovi uctili padlé další členové královské rodiny a premiér Boris Johnson. Charlesova manželka Camilla, vévodkyně z Cambridge Kate a hraběnka z Wessexu Sophie přihlížely z balkonu. Tisícovky veteránů pak pochodovaly kolem Kenotafu v čele s vojenskou kapelou pluku Coldstream Guards.