Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská vláda představila zákon, který jí má usnadnit deportace do Rwandy

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britská vláda dnes v parlamentu představila návrh zákona, který jí má umožnit ignorovat rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ohledně posílání migrantů do Rwandy, informovala agentura Reuters. Štrasburský soud minulý týden zablokoval plány na vyslání prvního deportačního letu s migranty do této africké země.

Londýn chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale kritizují mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.

Evropský soud pro lidská práva minulý týden jen několik hodin před odletem prvního naplánovaného letu do Rwandy rozhodl, že deportace musí být zastavena. Žadatele o azyl by mohla podle rozhodnutí soudu nenávratně poškodit.

Podle britského vicepremiéra a ministra spravedlnosti Dominika Raaba si ECHR vykládá Evropskou úmluvu o lidských právech "pružně", což způsobilo různé problémy.

Raab dnes řekl britským poslancům, že nový zákon posílí "britskou hrdou tradici svobody", zvýší míru respektu vůči demokratickým institucím a učiní britské ulice bezpečnějšími, píše BBC.

Raab také uvedl, že reformy posílí svobodu projevu, umožní "deportovat více zahraničních pachatelů a lépe chránit veřejnost před nebezpečnými zločinci".

Návrh zákona, který představil kabinet premiéra Borise Johnsona, podle Reuters stanoví, že britský nejvyšší soud, který let do Rwandy povolil, má právní nadřazenost. Je v něm také zformulováno, že britské soudy se vždy nemusí řídit rozhodnutími štrasburského soudu.

Stínová ministryně spravedlnosti Ellie Reevesová z Labouristické strany návrh zákona označila za "podfuk", který přinese "temné dny obětem zločinu, lidem v péči" i ženám, které se již nebudou moci odvolávat na Evropskou úmluvu o lidských právech, aby policii přiměly vyšetřovat případy znásilnění.

Podle právníků a lidskoprávních aktivistů plán omezuje práva občanů a dává větší pravomoci ministrům. Britské soudy v současnosti stejně nejsou rozhodnutími ECHR vázány.

Někteří zákonodárci vládnoucí Konzervativní strany chtěli, aby se Británie po rozhodnutí z minulého týdne zcela vyvázala z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Raab uvedl, že to vláda nemá v plánu.

Témata:  Velká Británie Rwanda migrace

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy