reklama

Na pohřbu nejdéle vládnoucí britské panovnice se očekává zhruba 500 hlav států, premiérů, dalších významných představitelů řady zemí z celého světa nebo členů zahraničních panovnických rodů, což podle úřadů představuje bezprecedentní bezpečnostní výzvu. Do Londýna již mimo jiné přiletěli americký prezident Joe Biden či český premiér Petr Fiala. Ještě dnes jsou očekáváni na recepci pořádané novým králem Karlem III.

Alžběta II. zemřela ve čtvrtek 8. září ve věku 96 let. Rakev s jejími pozůstatky je od středy vystavena v Londýně ve Westminsterském paláci, kde se s panovnicí může až do pondělního rána rozloučit veřejnost. Zájem je mimořádný a vláda dnes vyzvala lidi, aby se již nevydávali na cestu do zástupu, neboť by mohli být nakonec zklamaní, že se do mnohahodinové fronty už nedostanou.

"Ano, brečela jsem," řekla ČTK Clare z jihovýchodu Anglie o okamžiku, kdy stanula před rakví. Popsala, že přitom držela v ruce zásnubní prsten své matky, která zemřela loni. Zároveň hovořila o přátelské atmosféře, kterou zažila během zhruba 12 hodin čekání. Další lidé hovořili o tom, že chtěli být součástí historie, byť událost zároveň brali s humorem. "Je to naprosto šílené, ale je to velmi britské, stát ve frontě," tvrdila mladá žena jménem Shaila.

Do Londýna dorazila řada zahraničních státníků. Pozdvižení přitom vyvolalo pozvání saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, který je obviňován z toho, že nařídil vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v roce 2018. Agentura Reuters dnes odpoledne s odkazem na zdroj z britského ministerstva zahraničí napsala, že účast prince na pohřbu královny se již neočekává a že za změnou plánu stojí Rijád.

Pozvánku na smuteční obřad neobdrželi zástupci Ruska, Běloruska, Sýrie, Barmy, Venezuely a Afghánistánu. Pouze na úrovni velvyslanců mohou být zastoupeny Írán, Severní Korea a Nikaragua.

Ve 20:00 místního času (21:00 SELČ) bude dnes Spojené království za Alžbětu II. držet minutu ticha. O hodinu dříve BBC odvysílá dokument věnovaný zesnulé. Královna manželka Camilla ve dnes dopoledne zveřejněných záběrech vzpomíná na "nezapomenutelný úsměv" Alžběty II. a popisuje, jak si královna po svém nástupu na trůn v roce 1952 musela vybudovat svou roli v do té doby mužském světě.

Britská vláda na pondělí vyhlásila státní svátek. Očekává se, že pohřeb se stane nejsledovanější akcí v britských dějinách a zastíní v tomto směru jiné významné události včetně pohřbu princezny Diany v roce 1997, olympijských her v Londýně v roce 2012 či řady královských svateb. Do Westminsterské katedrály se vejde asi 2200 lidí, kromě britské královské rodiny, představitelů britské vlády a Společenství a zahraničních státníků dostali pozvání například lidé, které královna ocenila u příležitosti svého letošního 70. výročí nástupu na trůn.

Londýnský dopravní podnik se připravuje, že do britské metropole přijede zhruba milion lidí z řad veřejnosti. V celém Spojeném království bude vypraveno přibližně 250 vlakových spojů navíc. Zrušeno bude na 100 odletů a příletů na londýnské letiště Heathrow, aby hluk nenarušil smuteční obřad.

Vzhledem k očekávané obrovské účasti představuje státní pohřeb královny Alžběty II. bezprecedentní bezpečnostní výzvu, řekl agentuře AP starosta Londýna Sadiq Khan. V pondělí bude ve službě více než 10.000 policistů, přičemž ty londýnské doplní posily ze všech 43 britských policejních sborů. S usměrňováním davu podél trasy pohřebního průvodu budou pomáhat také stovky dobrovolníků a příslušníků ozbrojených sil. Zahraniční lídři se shromáždí mimo areál Westminsterského opatství a budou poté na pohřeb dopraveni autobusem, s výjimkou amerického prezidenta, který by měl přijet ve své obrněné limuzíně.

V přímém přenosu budou pohřeb vysílat televizní stanice BBC, ITV a Sky a smuteční obřad bude možné sledovat mimo jiné ve zhruba 125 kinech po celé Británii a na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.

Celá Británie držela minutu ticha za zesnulou královnu Alžbětu II.

Celá Británie dnes ve 21:00 SELČ (20:00 místního času) držela minutu ticha za zesnulou královnu Alžbětu II., lidé poté na mnoha místech tleskali na oslavu jejího života. Začátek a konec "národní chvíle zamyšlení" ohlásil zvon na věži Big Ben v centru Londýna, kolem které mlčky stály stovky lidí.

Premiérka Liz Trussová držela minutu ticha oblečená v černém se sklopenou hlavou před sídlem svého úřadu v Downing Street. "Do ticha se lze ponořit v soukromí o samotě doma nebo s přáteli a sousedy, na prahu domu, na ulici se sousedy nebo při vigiliích a dalších lokálních akcích," uvedla již dříve v prohlášení Downing Street.

Na Trafalgarském náměstí v centru Londýna se lidé zastavovali a také zde zazněl potlesk; krátce zastavily i dvoupatrové městské autobusy a ztichli pouliční hudebníci. Doprava však fungovala dál a mnozí nechali minutu ticha zcela bez povšimnutí.

V restauraci The Silver Cross na třídě Whitehall barman začátek minuty ticha oznámil zvoněním na zvonec a většina hostů povstala. Pak se ale ruch v zaplněném lokále hned vrátil na běžnou úroveň.

Letiště Heathrow předem oznámilo, že během minuty ticha pozdrží přistávající letadla, aby pietní okamžik nerušila. Vzdušný prostor nad Londýnem, který se připravuje na pondělní státní pohřeb královny, byl ale přesto poměrně rušný, neboť nad metropolí hlídkují policejní vrtulníky. Policisté také postupně uzavírají oblast kolem budovy parlamentu, odkud bude v pondělí dopoledne rakev s královnou převezena do blízkého Westminsterského opatství.

V pondělí v poledne bude království za zesnulou panovnici držet dvě minuty ticha.

Dvě minuty ticha se v Británii poprvé držely po první světové válce, tento akt je celosvětově srozumitelný, protože k němu nejsou potřeba slova, uvedl historik ve vysílání televize Sky.

Na pondělní pohřeb se do Londýna sjelo na 500 hlav států, premiérů a dalších vysokých představitelů řady zemí či reprezentantů zahraničních šlechtických rodů. Dnes večer pro ně uspořádal recepci v Buckinghamském paláci nový britský král Karel III. Českou republiku zastupuje premiér Petr Fiala.