reklama

Džamál Chášukdží byl loni brutálně zavražděn na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu, kam si přišel vyřídit dokumenty. Princ dosud o případu veřejně nemluvil, některé západní vlády i americká Ústřední zpravodajská služba se domnívají, že dal k zabití příkaz. To ale druhý nejmocnější muž království v rozhovoru nepotvrdil.

Agentura Reuters připomíná, že případ poškodil princovu pověst a že od té doby nenavštívil USA ani Evropu.

"Stalo se to v době, kdy na věci dohlížím já. Nesu veškerou odpovědnost," řekl princ v dokumentu s názvem Korunní princ Saúdské Arábie, který bude PBS vysílat 1. října a z nějž byly zveřejněny některé části.

Rijád nejprve popíral, že byl Chášukdží zavražděn. Později prokurátor přiznal, že bývalý zástupce ředitele tajné služby nařídil repatriaci Chášukdžího, který žil v USA a patřil ke kritikům poměrů v království. Vyjednávání o návratu prý byla ale neúspěšná, takže hlavní vyjednávač nařídil novináře zabít. Příkaz vrahům dal prostřednictvím služby Skype bývalý princův poradce Saúd Kahtání, píše Reuters.

Moderátor Martin Smith v rozhovoru s princem v dokumentu položil otázku, jak se mohla vražda stát, aniž o ní princ konkrétně věděl. "Máme 20 milionů lidí a máme tři miliony vládních zaměstnanců," zněla odpověď.

Na dotaz, zda vrazi dostali možnost použít soukromá vládní letadla, princ odpověděl: "Mám ministry na to, aby věci zařizovali, oni jsou odpovědní. Měli právo to umožnit."

Chášukdžího tělo se dosud nenašlo, podle vyšetřovatelů bylo zřejmě rozřezáno a z konzulátu odvezeno. Saúdská Arábie zahájila soudní proces, v němž čelí obvinění z vraždy 11 lidí. Zatím se konalo jenom několik stání. OSN vyzvala k tomu, aby byl do vyšetřování zahrnut také korunní princ a další vysocí představitelé země.