reklama

Destinace, u kterých bude po příletu na Ben Gurionovo letiště vyžadována karanténa, kromě Česka zahrnují Spojené státy, Řecko, Itálii, Německo, Francii, Ukrajinu, Bulharsko, Nizozemsko, Island, Svazijsko, Botswanu, Tanzanii, Malawi, Egypt, Rwandu a Tunisku. Rozhodl o tom dnes panel izraelského parlamentu.

Pro cestující ze Spojených arabských emirátů, Guatemaly, Hondurasu, Zimbabwe, Mongolska, Barmy, Namibie, Fidži, Kolumbie, Kambodže, Uzbekistánu, Spojeného království, Argentiny, Brazílie, Běloruska, Gruzie, Jihoafrické republiky, Indie, Turecka, Mexika, Španělska, Kyrgyzstánu, Kypru a Ruska byla povinnost karantény zavedena již dříve. Ze seznamu zemí, u nichž je po příletu do Izraele vyžadována izolace, naopak od pátku zmizí Seychely, Zambie, Paraguay, Kostarika, Uganda, Libérie, Panama a Keňa.

O horšící se epidemické situaci v Izraeli dnes s lídry koaličních stran jednal premiér Naftali Bennett, odpoledne má jednat takzvaný koronavirový kabinet.

Bennett poznamenal, že je nutné zavést další restrikce, do 20 dnů má podle něj počet pacientů v kritickém stavu podle modelů vystoupit na 800.

Izrael začal v minulých měsících povolovat vstup do země skupinám turistů, ale nikoli jednotlivcům. I těm se měl otevřít v květnu, ministerstvo zdravotnictví to ale kvůli opětovnému nárůstu počtu nakažených opakovaně odložilo.

V pondělí se nákaza koronavirem ve zhruba devítimilionové zemi potvrdila u 3818 lidí, počet covidových pacientů ve vážném stavu mezitím vystoupil na 221, což je nejvíce za čtyři měsíce. Dvaačtyřicet procent pacientů ve vážném stavu podle dat ministerstva zdravotnictví nebylo očkováno. Plně naočkováno proti covidu-19 bylo více než 5,3 milionu Izraelců, tedy většina dospělé populace.