reklama

Na celém světě se už podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nakazilo přes 15,5 milionu lidí a více než 560.000 jich zemřelo, skutečná čísla jsou však podle expertů mnohem vyšší.

V USA už potřetí za sebou denní přírůstek případů dosáhl nového rekordu. Podle JHU, která používá jinou metodiku sčítání než Reuters, přibylo v USA do pátečního večera během 24 hodin 66.600 nových případů covidu-19, což je ve statistikách univerzity rovněž rekordní přírůstek.

Podle Reuters dohromady devět amerických států - Aljaška, Georgia, Idaho, Iowa, Louisiana, Montana, Ohio, Utah a Wisconsin - zaznamenalo rekordní denní přírůstky infikovaných.

V zemi přitom začal po týdnech poklesu opět stoupat počet lidí, kteří denně umírají v souvislosti s covidem-19. Odborníci před takovým vývojem varovali s ohledem na rychlý nárůst denního počtu nakažených v posledních týdnech. V pátek byl sedmidenní klouzavý průměr denního počtu zemřelých 664, zatímco před dvěma týdny činil 578. Nynější údaje však stále nedosahují úrovně rekordů zaznamenaných v dubnu.

Guvernér tvrdě zasaženého státu Texas Greg Abbott v pátek varoval, že by mohl opět zavést karanténní opatření, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu prostřednictvím roušek a sociálního distancování. "Situace se bude zhoršovat," připustil Abbott. V pátek Texas poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů a hlásil dalších 95 úmrtí. Místní nemocnice se nedokážou postarat o vážně nemocné.

Florida, další americké ohnisko epidemie, hlásila ve čtvrtek 120 úmrtí, v pátek dalších 92 a také 11.433 nových případů nákazy. Ve floridských nemocnicích je téměř 7000 pacientů s těžkým průběhem covidu-19. U města Orlando se dnes po téměř čtyřech měsících otevřely některé ze zábavních parků společnosti Walt Disney a další by měly následovat za několik dní. Zhruba 19.000 lidí, včetně některých zaměstnanců parku, přitom podepsalo petici požadující odklad otevření.

Koronavirem se nakazilo také 61 příslušníků americké námořní pěchoty na dvou vojenských základnách USA na japonském ostrově Okinawa.

V Brazílii už celkový počet obětí nemoci covid-19 dosáhl 70.398. Jihoamerickou zemi s 210 miliony obyvatel postihla nákaza virem SARS-CoV-2 velmi citelně, od začátku epidemie se infekce prokázala u 1,800.827 lidí, což je nejvíce na světě po USA.

Indie dosud eviduje přes 800.000 případů nákazy, přičemž ještě před devíti dny jich bylo 600.000. Na čtvrt milionu se počet potvrzených koronavirových případů podle AP vyšplhal v Jihoafrické republice; to je dvojnásobek oproti stavu před dvěma týdny.

Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 za uplynulých 24 hodin. Celkový počet infikovaných osob tak vzrostl na 720.547, počet zemřelých na 11.205. Bilance nových případů nákazy koronavirem i úmrtí s ní spojených je v Rusku vysoká, drží se nicméně na přibližně stejné denní úrovni.

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění jako svatby a smuteční tryzny. Zároveň ale odmítl ustoupit od rozvolňovacích kroků v ekonomice. Podle dnešní informace íránskho ministerstva zdravotnictví přitom přibylo za minulých 24 hodin znovu více než 180 mrtvých a téměř 2400 nově nakažených. Počet obětí v souvislosti s koronavirem tak činí 12.635 osob, nakažených je 255.177.

Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo přes 17.300 případů nákazy koronavirem a 352 úmrtí. V pátek premiérka Ana Brnabičová ohlásila 386 nových potvrzených případů nákazy a 18 úmrtí, což představuje nejvyšší denní přírůstek obětí nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie v zemi, v níž přesto pokračují divoké protivládní protesty. Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů či oslav.

Chorvatsko opět zpřísňuje opatření proti covid-19

Chorvatsko dnes oznámilo svůj dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Za uplynulých 24 hodin jich podle krizového štábu přibylo 140 a v současné chvíli je v zemi nemocných 1088 lidí. V Chorvatsku se epidemická situace v poslední době znatelně zhoršila, a úřady se proto rozhodly opětovně zpřísnit některá preventivní opatření.

Rekordní počet nakažených během 24 hodin, a to 116, hlásily úřady už v pátek. Zároveň uvedly, že zemřeli další dva pacienti s nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Jedno úmrtí oznámily i dnes. Od prvního případu nákazy z 25. února je ve čtyřmilionové zemi celkem registrováno 3672 infikovaných. Z nich 118 zemřelo a 2466 se dosud uzdravilo.

Kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace dnes krizový štáb potvrdil návrat k některým preventivním omezujícím opatřením, o nichž se veřejnost dozvěděla už v pátek. Od pondělí budou povinné roušky v obchodech - jak pro zaměstnance, tak pro zákazníky. Roušky budou nutné i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních. V prostředcích hromadné dopravy jsou roušky nezbytné už několik týdnů.

Kromě toho organizátoři akcí, kteří předpokládají účast více než stovky osob, musejí úřady informovat nejpozději 48 hodin předem. Zároveň musejí pořídit jmenný seznam všech účastníků, aby se epidemiologům usnadnilo vyhledávání kontaktů v případě výskytu nákazy.

Pokud jde o cizince ze zemí mimo Evropskou unii, při příjezdu do Chorvatska musejí do karantény na dva týdny. Karanténa může být výjimečně i kratší, avšak s povinným testováním.

Deník Jutarnji list s odvoláním na registrační systémy napsal, že k dnešnímu dni se v zemi poprvé od začátku roku rekreuje více než půl milionu turistů, z nichž 430.000 jsou zahraniční návštěvníci. Podle turistické kanceláře HTZ jich je nejvíce z Německa, Slovinska, Česka, Polska, Rakouska, Slovenska a Maďarska.

List mimo jiné dodal, že v období od 1. do 10. července "bylo realizováno téměř 600.000 příjezdů", což je 46 procent počtu za stejné období loňského roku.