Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína nebude od 8. ledna požadovat po návštěvnících karanténu kvůli covidu

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Čína přestane od 8. ledna vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. S odvoláním na čínské zdravotní úřady o tom dnes informovala agentura Reuters, která to označuje za velký krok ke zmírnění omezení na hranicích, které byly od roku 2020 pro cizince z velké části uzavřeny.

Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji, připomíná agentura DPA. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Změny počítají také s tím, že Peking "spořádaným způsobem" obnoví možnost cestovat do zahraničí pro své občany.

Peking kvůli koronaviru, který se začal šířit právě z Číny, dlouho prosazoval politiku takzvané nulové tolerance a s ní související přísná opatření. Ta však letos v listopadu vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga. Komunistické úřady nakonec v prosinci i pod tímto tlakem otočily a opatření zásadně uvolnily.

Oficiálně to zdůvodnily tím, že varianta omikron nemá u většiny nakažených tak vážný průběh. Po uvolnění opatření se koronavirus v Číně velmi rychle šíří. Podle neoficiálních údajů, na které se odvolává DPA, se jím jen za první tři prosincové týdny nakazilo na 250 milionů Číňanů.

Témata:  Čína COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 8:44

Izrael v noci zaútočil na Írán, tvrdí tisk

Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho víkendový útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

Příměří s Hamásem se vzdaluje? Hnutí zvažuje stěhování z Kataru

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.