Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co způsobuje záhadnou nemoc v Indii? Předběžné výsledky testů cosi odhalily

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Indičtí zdravotní experti zkoumají, co mohlo vést k úmrtí jednoho člověka a hospitalizaci více než 400 dalších lidí ve státě Ándhrapradéš v posledních několika dnech. Zprávy o záhadném onemocnění se v indickém tisku objevily o víkendu. Nákaza koronavirem již byla vyloučena.

Podle jednoho z představitelů vládnoucí Indické lidové strany (BJP), citovaného zpravodajským serverem BBC News, předběžné výsledky testů odhalily velké množství olova a niklu v krvi postižených.

Podle agentury Reuters indické úřady rovněž zkoumají, zda potíže pacientů nemohla způsobit otrava chlorovanými uhlovodíky, které se užívají jako pesticidy a k hubení hmyzu, ačkoli v mnoha zemích je jejich užívání zakázáno či omezeno.

Během víkendu bylo do nemocnic v zasažené oblasti přijato více než 300 lidí s příznaky jako zvracení, bolesti hlavy, ztráta paměti, omdlévání či epileptický záchvat. V pondělí bylo hospitalizováno 150 osob a desítky dalších dnes. Většina z nich se již mohla vrátit do svých domovů, 45letý muž ale zemřel.

Virovou infekci krevní testy nepotvrdily a podle ministerstva zdravotnictví státu Ándhrapradéš, jehož experti oblast navštívili, není na vině ani znečištění vody či vzduchu. Poslanec Indické lidové strany Narasimha Ráo nicméně v textové zprávě zaslané místním novinářům uvedl, že testy odhalily v krvi postižených přítomnost těžkých kovů, včetně olova a niklu. Stejný poslanec předtím na twitteru zmínil možnost otravy chlorovanými uhlovodíky.

Témata:  Indie nemoc

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy