Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid-19 kosí Brity. Počet mrtvých je mnohem děsivější, než se oficiálně uvádí

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

V Británii s nemocí covid-19 zemřelo již více než 41.000 lidí. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil list Financial Times (FT). Oficiální úterní statistika britského ministerstva zdravotnictví přitom hovoří o 17.337 obětech nemoci z koronaviru.

Zatímco vládní statistika ale zahrnuje jen lidi s pozitivními testy na SARS-CoV-2, kteří zemřeli v nemocnicích, analýza zveřejněná britským listem počítá i s oběťmi mimo ně, tedy především v domovech seniorů, pečovatelských domech a domácnostech.

Analýza listu Financial Times je založená na datech, která britský statistický úřad (ONS) zveřejnil v úterý. Podle nich zemřelo v Anglii a Walesu od pátku 3. do pátku 10. dubna celkem o 8000 lidí více, než je v toto období roku běžné. Celkem zemřelo 18.516 osob, tedy nejvíce za posledních více než 20 let. Podobný trend lze podle britských statistiků vysledovat i ve Skotsku a Severním Irsku.

Podle zástupce ONS Nicka Stripea jsou aktuální data bezprecedentní, zvlášť vzhledem k tomu, že počasí bylo v daném týdnu slunečné a teplé. Právě srovnávání celkového počtu úmrtí, ať už měla jakoukoli příčinu, je podle profesora Davida Spiegelhaltera z Cambridgeské univerzity nejspolehlivějším ukazatelem toho, jaký má pandemie v Británii na úmrtnost vliv.

Compared to a month before week ending Apr 10, excess of ~2650 ‘non-Covid’ deaths in homes and care homes, but reduction of ~1350 in hospitals. Many possible explanations... https://t.co/9Y8KUMYuV8 pic.twitter.com/Lg221VCWjL

— David Spiegelhalter (@d_spiegel) April 21, 2020

List Financial Times nicméně upozornil, že data statistický úřad dostává zhruba se čtyřdenním zpožděním. List proto využil ve své analýze poslední trendy a na základě matematických propočtů dospěl k názoru, že s nemocí covid-19 zemřelo do 21. dubna celkem 41.102 lidí. Z toho téměř 38.000 jen v Anglii a Walesu, necelých 3000 ve Skotsku a asi 500 v Severním Irsku.

Analýza rovněž naznačuje, že by Británie mohla mít vrchol pandemie již za sebou. Celkový počet úmrtí totiž podle ní od 8. dubna klesá a to i navzdory úternímu oznámení ministerstva zdravotnictví o tom, že nově s nemocí covid-19 v nemocnicích zemřelo 823 lidí.

Podle statistického úřadu ONS po nakažení koronavirem zemřelo v Británii 84 procent lidí v nemocnicích. Téměř celý zbytek pak v domovech pro seniory, pečovatelských domech a hospicích.

Podle profesora Spiegelhaltera z univerzity v Cambridge v úmrtních listech mnoha lidí, kteří zemřeli letos, nestojí jako příčina smrti covid-19, ačkoli koronavirus přímou či nepřímou příčinou byl. Důvodem je i opatrnost a nejistota lékařů tváří v tvář nové nemoci.

Nepřímými oběťmi pandemie jsou pak podle Spiegelhaltera i ti lidé, kteří zemřeli kvůli tomu, že se v době pandemie obávali jít s jinými obtížemi k lékaři. "Nic ale nenaznačuje, že by vedlejší škody - ať už jsou jakkoli velké - byly tak velké, jako ty, které způsobuje covid-19," dodal Spiegelhalter.

Témata:  Velká Británie COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 20:08

Policie v Plzni evakuovala dům kvůli nálezu munice. Zajistí ji pyrotechnik

Policie zasahuje v neděli večer u nálezu nebezpečné munice v Plzni. Do domu byl přivolán pyrotechnik, proběhla evakuace. Kromě strážců zákona pomáhají u zásahu také hasiči. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy