reklama

Britský The Guardian na svých internetových stránkách cituje reakci, kterou na twitteru zveřejnilo americké velvyslanectví v Praze: "Jsme hrdí, že jsme se ocitli vedle našeho nezlomného spojence, České republiky!"

USA a Česko jsou na seznamu nepřátelských zemí nejen kvůli své obecné protiruské pozici, ale i kvůli konkrétním opakujícím se krokům namířeným proti Rusku, řekla dnes agentuře RIA Novosti poslankyně Jelena Paninová ze zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. "Skutečnost, že na seznamu jsou jen dvě země, vypovídá o tom, že naše země mimořádně opatrně zachází s tímto nástrojem," tvrdí Paninová.

Zákonodárkyně je přesvědčena, že zařazení Česka je dáno celou řadou provokací a skandálů, které podle ní české úřady doslova nafoukly z nuly - od mytického 'otrávení' městských hodnostářů přes proslavené výbuchy připisované ruským tajným službám až po vyhošťování diplomatů.

Ruská poslankyně vedle případu explozí v muničních skladech ve Vrběticích, z něhož Praha obviňuje ruskou vojenskou rozvědku, narážela na kauzu údajné hrozby otravou, která se týkala pražských komunálních politiků. Jed ricin prý za tímto účelem přivezl do Prahy ruský agent, psal koncem loňského dubna týdeník Respekt. České úřady oficiálně informaci o jedu nepotvrdily, ale pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný dostali tou dobou policejní ochranu. Všechny tři tyto komunální politiky Moskva kritizovala. Podle prohlášení českého premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka z 5. června 2020 ale byla kauza smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruské ambasády v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Z ČR v reakci na to v červnu museli odejít dva ruští diplomaté, Rusko v odvetě vyhostilo dva Čechy.

Pokud jde o USA, těm místo na seznamu nepřátelských států podle Paninové patří naprosto zaslouženě. "Po dlouholeté 'sankční válce' a agresivním tlaku z americké strany někdejší termín 'partneři' naprosto ztratil smysl," zdůraznila. Zároveň ale dodala, že to neznamená, že Rusko nemůže vést s Američany dialog o problémech globální strategické stability.

"Pokud Sovětský svaz mohl nalézat společný jazyk a domlouvat se s USA v těchto otázkách, nic nebrání to udělat i nám, pokud k tomu bude z americké strany dobrá vůle," uzavřela Paninová.

Ruská vláda v pátek schválila seznam nepřátelských zemí, na kterém se zatím nacházejí pouze dva státy - USA a Česko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva nebude na seznam zapisovat státy libovolně, ale takovému rozhodnutí bude předcházet zevrubná analýza. Kromě toho nepůjde podle Lavrova o mrtvou literu, ale seznam se bude přehodnocovat podle rozvoje vztahů s jakýmkoliv státem, dodala RIA Novosti.