reklama

Francouzská metropole dnes zažila už několikátou manifestaci za vymýcení rasových nespravedlností od květnové smrti Američana George Floyda, která spustila mezinárodní vlnu protestů. Demonstranti se zároveň shromáždili také v Marseille, Lyonu, Rouen, Bordeaux či Lille.

Pařížskou akci organizoval Výbor Adama. Organizace požaduje spravedlnost pro Francouze malijského původu Adamu Traorého, který zemřel po policejním zásahu v roce 2016. Bylo mu tehdy 24 let. Příčina jeho smrti je dodnes předmětem sporů. Traorého sestra Assa, která je členkou výboru, tvrdí, že mladíka udusili policisté, když jej zalehli. Černoch Floyd 25. května zemřel poté, co mu bělošský policista v Minneapolisu přes osm minut klečel na krku.

"Smrt George Floyda má silnou ozvěnu tady ve Francii v podobě smrti mého mladšího bratra," řekla Assa Traoré. "To, co se děje ve Spojených státech, se děje i ve Francii. Naši bratři umírají," vzkázala. Podle Reuters Floydova smrt vzbudila ve Francii obzvláště silné emoce v důsledku situace v některých lokalitách na okraji velkých měst, kde podle lidskoprávních organizací neustále přibývají obvinění ohledně brutálního jednání policistů vůči zástupcům národnostních menšin.

Na pařížském náměstí Republiky dnes byly k vidění transparenty s hesly na podporu Floyda i Traorého. Jejich odpůrci, kteří se hlásí ke krajně pravicovému identitárnímu hnutí, na střechu jednoho z domů na náměstí vyvěsili nápis "Spravedlnost pro oběti rasismu vůči bělochům". Transparent nakonec za potlesku demonstrantů začali ničit z jednoho z balkónů obyvatelé domu.

Původně se chtěli demonstranti z náměstí Republiky ve 14:30 SELČ vydat na Operní náměstí. List Le Parisien nicméně půl hodiny po plánovaném začátku pochodu uvedl, že policisté odchod lidí blokují a pařížská prefektura následně na twitteru napsala, že lidé mohou z náměstí Republiky odejít jakýmkoli směrem kromě bulváru Saint-Martin a ulice du Temple. Bulvár Saint-Martin vede právě k Opernímu náměstí.

Podle Reuters začaly konfrontace s pořádkovými složkami asi po třech hodinách poklidného průběhu shromáždění. Někteří účastníci směrem k policii házeli lahve, dlažební kostky i kola z bicyklů. Policie proti skupinkám výtržníků zasáhla mimo jiné slzným plynem. Kolem 19:00 už se shromáždění rozcházelo, policie oznámila, že během odpoledne zadržela 26 lidí, přičemž 12 případů souviselo s odhalením zmíněného transparentu nacionalistického hnutí.

Pařížská policie se před víkendem připravovala na to, že by se dnešní demonstrace mohly zvrhnout v násilnosti. Majitele obchodů a dalších podniků na trase pochodu vyzvala, aby zavřeli a zabednili své výlohy. Místní úřady policisté požádali, aby z oblasti odstranily předměty, které by mohly sloužit jako zbraň.

Demonstrace proti rasismu se dnes konaly také v Německu. Na rozdíl od Británie či Francie německá média neinformují o násilnostech, které by tyto akce provázely. Další shromáždění se v Berlíně i v jiných německých městech čekají v neděli.

Ve Stuttgartu se dnes podle agentury DPA sešlo na 2000 lidí s hesly požadujícími vymýcení rasismu a vzájemný respekt ve společnosti. DPA citovala černošskou účastnici akce, která hovořila o tom, že třebaže se v Německu narodila, musí opakovaně prokazovat svoji totožnost.

Na protirasistické shromáždění v Hamburku se dostavilo na 250 osob, zatímco druhá podobná akce v tomto přístavním městě byla na poslední chvíli odvolána.

Na neděli jsou v německé metropoli i v dalších městech připravovány další demonstrace proti rasismu a proti sociální nespravedlnosti, na kterých chtějí organizátoři shromáždit tisíce lidí. V Berlíně se iniciativa Unteilbar (Nedělitelný) chystá vytvořit devět kilometrů dlouhý lidský řetěz vinoucí se od Braniborské brány do čtvrti Neukölln. Aliance Unteilbar sdružující na 130 iniciativ a různých skupin slibuje, že demonstranti budou mít roušky doporučované v rámci boje proti koronaviru a budou dodržovat doporučované rozestupy.

Další demonstrace jsou podle DPA na závěr týdne připravovány v Lipsku, Erfurtu, Freiburgu či Chemnitzu (Saské kamnenici).