Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Británie loni připlul přes Lamanšský průliv rekordní počet migrantů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rekordních zhruba 28.300 migrantů podniklo v roce 2021 cestu přes Lamanšský průliv z Francie do Británie. To je oproti roku 2020 trojnásobek. S odvoláním na údaje ministerstva vnitra o tom dnes informovala agentura AP.

Na cestě do Británie se migranti se snaží překonat jednu z nejrušnějších plavebních cest na světě, často na chatrných člunech, které jim dali k dispozici pašeráci lidí. Loni v listopadu se odehrála dosud nejtragičtější nehoda v Lamanšském průlivu, když po převrácení lodi zemřelo 27 migrantů.

Listopad byl nejrušnějším měsícem, kdy se přes Lamanšský průliv, který je v nejužším místě široký asi 32 kilometrů, dostalo 6869 lidí. Jen 11. listopadu se na riskantní plavbu vydalo 1185 lidí na 33 člunech.

Z údajů britského ministerstva vnitra také vyplývá, že lodě jsou stále větší. Na palubě každého plavidla, které připlulo loni do Spojeného království, bylo v průměru 28 osob. V roce 2020 jich bylo jen něco málo přes 13.

Aktivisté vyzývají britskou vládu, aby žadatelům o azyl nabídla více příležitostí, a snížila tak počet pokusů o přeplutí Lamanšského průlivu.

Šéf organizace Refugee Action Tim Naor Hilton uvedl, že politika britské vlády povede k dalším úmrtím v Doverské úžině. "Lidé budou i nadále překračovat Lamanšský průliv na chatrných člunech a pašeráci z toho budou i nadále profitovat, pokud ministři neotevřou více cest pro uprchlíky, aby zde mohli požádat o azyl," uvedl.

Clare Moseleyová, zakladatelka charitativní organizace Care4Calais, která podporuje uprchlíky žijící v severní Francii, s ním souhlasí. "Kdyby vláda myslela zastavení pašeráků vážně, vytvořila by bezpečný způsob, jak mohou lidé žádat o azyl, a jednou provždy by pašeráky vyřadila z provozu," řekla.

Náměstek z ministerstva vnitra Tom Pursglove však prohlásil, že hledání azylu za účelem ochrany by nemělo znamenat, že si lidé vybírají, v jaké zemi požádají o azyl, "nebo že riskují své životy a plní kapsy zločineckých gangů, aby mohli překročit Lamanšský průliv".

Uvedl, že plánované vládní reformy migračního práva budou trestat vstup na území Spojeného království bez povolení, zavedou doživotní tresty vězení pro pašeráky lidí, posílí pravomoci pohraniční stráže zastavovat a vracet lodě a uvolní cestu žadatelům o azyl k vyřizování jejich žádostí mimo Spojené království.

Témata:  Velká Británie uprchlíci

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.