Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Británie připlulo 13.000 migrantů od oznámení o deportacích do Rwandy

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská ministryně vnitra Priti Patelová oznámila, že někteří žadatelé o azyl budou čelit deportacím do Rwandy. S odvoláním na úřady o tom informoval deník The Times.

Podle údajů ministerstva obrany se v neděli na pěti malých člunech vydalo na nebezpečnou cestu 176 lidí. Počet migrantů, kteří od 14. dubna přepluli Lamanšský průliv, tak překročil 13.000. Tuto cestu za celý letošní rok zatím podniklo přes 18.000 lidí.

Fotografie pořízené dnes ráno ukazují další skupinu migrantů v záchranných vestách a rouškách, které do Doveru přivezli příslušníci pohraniční stráže. Mezi těmi, kteří byli přesunuti z plavidla do čekajícího autobusu, byly i děti a kojenci zabalení do světle modrých přikrývek, které jim zřejmě rozdaly úřady.

Analýza předběžných údajů ministerstva obrany ukazuje, že tento měsíc přeplulo Lamanšský průliv do Spojeného království 1885 osob. Loni tuto cestu za celý srpen podniklo 3053 osob, což znamená, že letos jich patrně bude víc.

Britská vláda v dubnu oznámila svůj plán odeslat některé žadatele o azyl do Rwandy. Londýn chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale kritizují mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.

V červnu měl odletět první deportační let s migranty do Rwandy, na poslední chvíli ho ale zablokoval Evropský soud pro lidská práva (ECHR).

Podle kritiků chystaného plánu poslední data o migrantech ukazují, že možné deportace do Rwandy je neodrazují od podniknutí cesty přes Lamanšský průliv. Vláda by proto podle nich měla od tohoto plánu upustit.

Oba kandidáti, kteří se ucházejí o post příštího předsedy Konzervativní strany ale slíbili, že v případě svého zvolení budou pokračovat v prosazování deportačního programu do Rwandy. Končícího premiéra Borise Johnsona, který plán prosazoval, v září v úřadě nahradí ministryně zahraničí Liz Trussová a nebo exministr financí Rishi Sunak.

Británie se po vystoupení z Evropské unie potýká s rostoucí migrační vlnou. V roce 2021 přeplulo Lamanšský průliv podle ministerstva obrany více než 28.500 osob, zatímco v roce 2020 tuto cestu podniklo téměř 8500 lidí a v roce 2019 jich byly necelé 2000.

Témata:  uprchlíci Velká Británie

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.