reklama

"Maďarsko pomáhá posíláním charitativní pomoci, jakož i tím, že přijímá uprchlíky, poskytuje jim zdravotní péči, dopravu ubytování a práci či organizuje jejich další cestu. Ale naší prioritou je bezpečnost Maďarů a nechceme zapojit Maďarsko do této války," prohlásil Bakondi.

Budapešť za zdrženlivý postoj k válce na Ukrajině nedávno ostře kritizoval i její dlouholetý spojenec, polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Premiér Viktor Orbán sice odsoudil ruské napadení Ukrajiny, ale nekritizoval konkrétně ruského prezidenta Vladimira Putina. Orbánova vláda také na rozdíl od ostatních zemí EU a dalších západních států neposílá Kyjevu vojenskou pomoc, nedovoluje přepravu zbraní přes maďarské území a nechce se zříci ruské ropy a plynu.

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu překročilo hranice Polska 2,73 milionu Ukrajinců, uvedla dnes agentura PAP. Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski řekl televizi Polsat, že deset členských zemí Evropské unie vyzvalo Evropskou komisi, aby zřídila speciální fond, který by financoval zdravotní péči pro uprchlíky z Ukrajiny. Měsíční výdaje na zdravotní péči o milion uprchlíků podle ministra představují asi 300 milionů zlotých (asi 1,58 miliardy Kč), pokud se má uprchlíkům dostat stejné péče jako Polákům. "Spolufinancování je hlavní prioritou," zdůraznil.

"Zatím jsme žádnou finanční pomoc (z EU) nedostali," řekl. Varšava podle ministra také navrhuje mechanismus přerozdělování pacientů mezi členské státy.

V Česku byla podle dnešních dat ministerstva vnitra udělena dočasná ochrana téměř 289 tisícům osob na útěku z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 2766. Cizinecké policii se zatím přihlásilo 171 tisíc lidí.