reklama

Odborník zároveň zdůraznil, že se musí vynaložit obrovské úsilí, aby se virus dostal pod kontrolu, a varoval před snahami odhadnout, kdy vymizí. Celosvětově se nákaza novým koronavirem zatím potvrdila u více než 4,3 milionu lidí a bezmála 300.000 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo.

"Tento virus se možná stane dalším endemickým virem v našich komunitách," uvedl Ryan s tím, že tu koronavirus možná bude napořád, jako například HIV. V tuto chvíli tak podle experta nemůže nikdo odhadnout, kdy onemocnění covid-19 vymizí.

Nyní se proti koronaviru vyvíjí asi stovka vakcín, Ryan ale v této souvislosti poznamenal, že ačkoliv existuje vakcína proti spalničkám, onemocnění se dosud vymýtit nepodařilo.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že je stále možné dostat pandemii způsobenou koronavirem pod kontrolu. Zdůraznil přitom, že jde o globální problém, a všichni by se tak do tohoto tažení měli zapojit.

Epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová na brífinku řekla, že by lidé měli začít přemýšlet tak, že nějaký čas potrvá, než se svět z pandemie dostane.

Tvrdá sdělení vrchních představitelů WHO přišla ve chvíli, kdy mnoho států začíná postupně uvolňovat protikoronavirová opatření ve snaze oživit své ekonomiky. Ghebreyesus v této souvislosti uvedl, že neexistuje zaručený způsob, jak pokračovat v rozvolňování bez hrozby druhé vlny nákazy a vyzval státy k maximální opatrnosti.

Ryan zdůraznil, že panuje představa, že protikoronavirová opatření perfektně fungují a že výborně to půjde i s rozvolňováním. Takové myšlení přitom označil za nebezpečné.

Svět se musí po nynější pandemii nemoci covid-19 připravit i na další virové epidemie, s viry lidstvo bude žít navždy. ČTK to na dnešním videobrífinku Světové zdravotnické organizace (WHO) řekl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

"Žijeme na planetě, která je plná virů. Co bude, to nikdo neví, ale možné je, že se virus stane, jak říkáme, endemickým jako řada sezónních virů ze skupiny koronavirů. To je jedna možnost. Další možností je, že zmutuje," uvedl Kluge na dotaz ČTK, jak by se státy měly připravovat na soužití s koronavirem. To, že koronavirus SARS-CoV-2, který vyvolává nemoc covid-19, bude s lidstvem možná napořád, řekl ve středu krizový expert WHO Mike Ryan.

"Důležité je dosáhnout souhry mezi virem, naším chování, jak se lidé, lidská populace, chovají. Velmi důležité jsou naše zásahy, tedy to, jak můžeme situaci ovlivnit," uvedl dnes Kluge.

I přes nynější příznivý vývoj, kdy se mnoha státům daří šíření covidu-19 zastavit, musí být svět podle Klugeho na pozoru. "Není čas slavit, je nutné se připravovat, protože to není poprvé, co svět čelí pandemii, ale ta nynější byla velmi, velmi zničující," uvedl.

Klíčové je vedle preventivních kroků také rozšíření kapacity zdravotních systémů. "Byli jsme svědky toho, že i ten nejsilnější zdravotní systém může být během několika týdnů přetížen," poznamenal Kluge.