Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvě pětiny Poláků považují válku na Ukrajině za velkou hrozbu pro ekonomiku

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zhruba dvě pětiny Poláků se domnívají, že válka na Ukrajině představuje velkou hrozbu pro polskou ekonomiku. Vyplývá to podle agentury PAP ze srpnového průzkumu, jehož výsledky zveřejnil polský statistický úřad.

Podle průzkumu považuje současnou situaci na Ukrajině za velkou hrozbu pro polskou ekonomiku 39,8 procenta respondentů. Podle 37,3 procenta je hrozba průměrná, zatímco 18,5 procenta pokládá hrozbu za minimální. Pouze 4,4 procenta respondentů si myslí, že situace na Ukrajině pro polskou ekonomiku žádnou hrozbu nepředstavuje.

Za velkou hrozbu pro vlastní finanční situaci podle průzkumů pokládá válku na Ukrajině 12,9 procenta Poláků. Podle 32,1 procenta respondentů je tato hrozba průměrná a podle 34 procent malá. Zbývajících 21 procent respondentů se domnívá, že jejich osobní finanční situaci válka na Ukrajině nijak neohrožuje.

Statistický úřad ve středu oznámil, že meziroční růst polské ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů zpomalil na 4,5 procenta z 9,2 procenta v prvním kvartálu. Podle analytiků bude zpomalování hospodářského růstu pokračovat také ve druhé polovině roku.

Polský ekonomický ústav (PIE) uvedl, že za zpomalením meziročního tempa hospodářského růstu ve druhém čtvrtletí stály nižší spotřebitelské výdaje. V mezičtvrtletním srovnání se polský hrubý domácí produkt dokonce snížil, a to o 2,3 procenta po nárůstu 2,5 procenta v prvním kvartálu.

Spotřebitelé v Polsku se nyní stejně jako v dalších evropských zemích musejí vypořádávat s rostoucími životními náklady. Meziroční růst spotřebitelských cen Polsku v červenci zrychlil na 15,6 procenta z červnových 15,5 procenta. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtvrt století.

Témata:  Polsko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

10:06

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy