Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EK navrhuje další půjčky ČR na pokrytí ochrany zaměstnanosti během pandemie

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská komise (EK) dnes navrhla členským státům Evropské unie, aby pro Česko uvolnily dodatečné půjčky v celkové výši 2,5 miliardy eur (61 miliard Kč) z programu na ochranu pracovních míst během pandemie covidu-19. Peníze mají pomoci pokrýt dřívější výdaje na opatření proti dopadům zdravotnické krize, jako byly příspěvky státu na mzdy zaměstnanců.

Česko před dvěma lety z unijního programu SURE dostalo dvě miliardy eur a nyní se řadí mezi 11 členských zemí, které požádaly o dodatečnou podporu. Ta by podle EK v případě schválení v Radě EU měla podobu "půjček poskytnutých za příznivých podmínek".

"Půjčka bude financovat minulé výdaje, především v letech 2020 a 2021, na pokračování opatření, která byla zavedena s cílem zmírnit závažné socioekonomické dopady covidové krize," vysvětluje unijní exekutiva. Odkazuje přitom především na program takzvaného kurzarbeitu, tedy zkrácené pracovní doby s příspěvkem státu na mzdu, či na podporu osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

EU dosud na financování takovýchto opatření uvolnila 91,8 miliardy eur, které si rozdělilo 19 členských zemí. Po dnešním oznámení stoupl celkový objem podpory na 98,2 miliardy. Pro další žádosti tak už zbývá pouze 1,8 miliardy. Největší díl půjček dostala Itálie, konkrétně skoro 27,5 miliardy eur, dalších 21,3 miliardy poskytla unie Španělsku, podpora Polska má přesáhnout 11 miliard.

Půjčky se opírají o systém dobrovolných záruk členských států unie. Program SURE je Evropskou komisí označován za klíčovou součást strategie EU na zmírnění dopadů pandemie covidu-19 na evropské hospodářství.

Témata:  EU Evropská komise (EK)

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy