Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EP: EU by měla spolupracovat s USA i posílit soběstačnost v obraně

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Úzká spolupráce v boji proti novým bezpečnostním hrozbám, koordinace ve vztahu k Číně nebo silnější partnerství v digitálních a ekologických otázkách. To vše by podle dnešního usnesení Evropského parlamentu mělo být do budoucna součástí vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Ve stanovisku přijatém na plenárním zasedání zároveň europoslanci podpořili větší soběstačnost EU v obranné sféře.

Rezoluce EP je dalším příspěvkem do živých debat ohledně směřování transatlantického partnerství. V návaznosti na úterní rozpravu byla dnes schválena poměrem 550 hlasů ku 83. Europoslanci se v ní přihlásili k "rozsáhlé spolupráci" mezi EU a USA, kterou označili za "základ stability a bezpečnosti" v Evropě. Zároveň vyzvali k posílení společných iniciativ od investic do výzkumu a vývoje po kyberbezpečnost.

Konkrétně požadují například spolupráci při zavádění celosvětové daně z příjmu právnických osob nebo "silnější regulační, ekologické, udržitelné a digitální partnerství" prostřednictvím nově zřízeného orgánu Rada pro obchod a technologie (TTC). Dále europarlament volá po koordinaci sankční politiky "kdykoli je to možné a užitečné", posilování "spolupráce a koordinace mezi USA a EU ohledně Číny" nebo po rozvoji úzké spolupráce při řešení nově se objevujících hrozeb včetně "hybridních hrozeb a dezinformačních kampaní".

Debaty o novém nastavení partnerství v posledních týdnech oživil především odchod amerických vojáků z Afghánistánu a následně oznámení americko-britsko-australského bezpečnostního paktu, který byl ranou pro Francii a její dohodu o dodávce ponorek australské armádě. Vztahy s USA se tento týden neprobíraly jen v Evropském parlamentu, ale i na neformálním summitu EU ve Slovinsku. Předseda Evropské rady Charles Michel v pozvánce na summit vyzval představitele unijních zemí, aby byla EU asertivnější a efektivnější.

Usnesení přijaté Evropským parlamentem v této souvislosti vyjadřuje podporu novému vyvážení odpovědnosti v transatlantických bezpečnostních vztazích. Způsobem, jak snížit zatížení USA, je podle něj prosazování větší soběstačnosti členských států EU v otázkách obrany.

"Jakkoli USA nadále zůstávají nejvýznamnějším mezinárodním partnerem EU (mimo jiné i proto, že globální prosazení některých politik bez koordinovaného postupu EU a USA ani není možné), je zároveň třeba, aby EU byla i samostatně schopná vystupovat na mezinárodním poli jako silný hráč," uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který je členem delegace EP pro vztahy s USA.

Témata:  EU USA

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy