reklama

De Croo uvedl, že Belgie podporuje další sankce proti Rusku, je ale nezbytné zajistit zásobování všech unijních členů.

"Ruský útok na Ukrajinu je předělem v euroatlantických vztazích. NATO proto na summitu zváží možnosti, jak za nynější situace posílit bezpečnost," řekl Scholz. Alianční státy se na konci června sejdou v Madridu. Již na konci tohoto měsíce se uskuteční mimořádná vrcholná schůzka zemí EU.

"Na zasedání Evropské rady budeme hovořit o tom, jaké další důsledky vyvodit z ruské agrese," řekl kancléř. Dodal, že jednání se budou týkat rovněž posílení energetické nezávislosti Evropy, která je z části závislá na dodávkách ropy a plynu z Ruska. Podle De Crooa bude hrát zásadní roli v energetické bezpečnosti kontinentu vodík.

Evropská komise nyní upravuje návrh podmínek, za kterých by členské země ukončily dovoz ropy z Ruska. Nejhlasitějším odpůrcem takového kroku je maďarský premiér Viktor Orbán, který odmítá, aby dopady invaze nesli na svých bedrech maďarští občané. Dočasnou výjimku z embarga požaduje také Praha.

Belgický premiér řekl, že jeho země souhlasí s dalšími odvetnými opatřeními proti Moskvě. "Jsme připraveni sankce podpořit. Proces ale musí být transparentní a musí být zajištěno energetické zásobování všech 27 členů EU," dodal De Croo.