reklama

Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí, zažívá od neděle nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let. Nepokoje původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu si vyžádaly nejméně 1000 zraněných a 13 mrtvých policistů. V noci na dnešek zemřely ve městě Almaty pravděpodobně i desítky demonstrantů.

"Násilí musí skončit. Zároveň vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti a k mírovému řešení situace. EU je nyní samozřejmě připravena a ochotna podpořit dialog v zemi," uvedl mluvčí Evropské komise.

Obavy o dění v zemi dal najevo také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který vyzval k respektování práv a zajištění bezpečnosti civilistů. "Vojenská pomoc ze zahraničí vyvolává vzpomínky na situace, kterým je třeba se vyhnout. EU je připravena přispět k řešení krize," napsal Borrell na twitteru.

K umírněnosti vyzvala všechny zúčastněné strany, včetně intervenujících zemí, také francouzská diplomacie. "Noční události jsou mimořádně znepokojivé... Vyzýváme všechny strany, ať už v Kazachstánu nebo v ODKB, aby projevily umírněnost a zahájily dialog," citovala agentura AFP francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana, jehož země momentálně předsedá Evropské unii.

Násilí při nepokojích dnes odsoudila také Británie. "Odsuzujeme násilné činy a ničení majetku v Almaty. S našimi spojenci budeme dále koordinovat další kroky," uvedla ministryně zahraničí Liz Trussová.

Prezident Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB, kteří po několika hodinách slíbili vyslat do země na omezenou dobu "mírové jednotky". První ruští výsadkáři jsou již na místě, jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku. Odhodlání dostát spojeneckým závazkům a pomoci Kazachstánu vyjádřily také další postsovětské země.