reklama

V Sarově, městě nepřístupném pro cizince bez povolení, se dnes s mrtvými na centrálním náměstí rozloučilo několik tisíc lidí, napsala agentura TASS. "Doprovázíme na poslední cestě naše kolegy, kteří tragicky zahynuli při zkouškách nového speciálního výrobku," řekl při pohřbu představitel ústavu Alexej Lichačov. "Nejlepší vzpomínkou na ně bude naše další práce na nových druzích zbraní, kterou rozhodně dokončíme," prohlásil.

V Sarově byl dnes vyhlášen dvoudenní smutek. Ústav zároveň zveřejnil jména obětí, jimiž byli Alexej Vjušin, Jevgenij Koratajev, Vjačeslav Lipšov, Sergej Pičugin a Vladislav Janovskij.

Ruské úřady pečlivě dávkují informace o okolnostech záhadné exploze, jejíž příčinou podle západních expertů mohl být test rakety na jaderný pohon. Úřední zpráva atomové agentury Rosatom se o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s "izotopy". Informace o zvýšené radiaci v nedalekém Severodvinsku na webu vydržela 24 hodin, pak ji úřady stáhly.

O příčině neštěstí nebyla dosud vydána podrobnější zpráva. Úřady i státní média se vyhýbají popisu testované zbraně, neuvádějí její název a nepíší ani nic bližšího o zdravotnickém zařízení, kde se léčí zranění.

Hlavní výzkumník sarovského jaderného střediska Vjačeslav Solovjov dnes nicméně ruské regionální televizi řekl, že zaměstnanci jeho ústavu zahynuli "při výbuchu malého jaderného reaktoru", který byl součástí "objektu vojenského určení".

Prezident Vladimir Putin se při loňském projevu v ruském parlamentu pochlubil, že Rusko úspěšně vyzkoušelo nový typ balistické rakety na jaderný pohon. V projevu prezentoval i široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Mimo jiné prohlásil, že raketa s jaderným pohonem byla úspěšně otestována koncem roku 2017, má neomezený dolet a odolá všem současným i budoucím systémům protiraketové a protivzdušné obrany.