reklama

Podle agentury AP ale dokumenty zveřejněné Izraelci, jejichž pravost nelze nezávisle ověřit, neobsahují informace, že by se Íránci snažili vyrobit jadernou zbraň.

Podle izraelského premiéra Teherán využil ukradené dokumenty, aby zjistil, na co se budou inspektoři MAAE při kontrolách zaměřovat. To pak Íránu posloužilo k vytvoření smyšlených příběhů a skrytí důkazů o svém jaderném programu.

Bennett uvedl, že jeho vláda zveřejnila dokumenty v reakci na tvrzení íránského ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána, který označil informace, že Írán prováděl špionáž proti MAAE za lži. Mezi zveřejněnými dokumenty jsou údajné zprávy íránské tajné služby a jejich překlady do angličtiny, které podle Izraele dokumentují íránskou špionážní činnost v MAAE. Podle agentury AP ale není možné pravost dokumentů nezávisle ověřit. Írán ani MAAE zveřejněné dokumenty nekomentovaly.

Podle analytika a amerického experta na Írán Yoela Guzanského za zveřejněním dokumentů může stát snaha Izraele ovlivnit USA při jednání o obnově dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Podle něj ale dopad dokumentů nebude silný. "Vědělo se, že Írán léta lže, podvádí a skrývá (důkazy)," řekl agentuře AP.

Izrael považuje Írán za jednu z největších hrozeb pro svou suverenitu a dlouhodobě odmítá dohodu z roku 2015, kterou v roce 2018 vypověděly Spojené státy a Írán ji následně přestal dodržovat. Podle Izraele neobsahuje dohoda, o jejímž obnovení se nyní jedná, dostatečně silné garance, které by zaručily, že Teherán nevyvine vlastní jadernou zbraň. Írán naopak viní Izrael z útoků na svá zařízení, techniky a vědce.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program má výlučně mírové účely. Podle západních rozvědek a MAAE ale Teherán pracoval do roku 2003 na programu, jehož cílem byl vývoj jaderných zbraní. Izrael je jedinou blízkovýchodní zemí, která podle informací médií vlastní jaderný arzenál, ačkoliv vláda tuto záležitost nekomentuje.