Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán zvýšil zásoby obohaceného uranu, mohly by stačit na bombu, tvrdí MAAE

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Írán za poslední tři měsíce výrazně zvýšil své zásoby uranu obohaceného na 60 procent. Pokud by s obohacováním dále pokračoval, tak by takové množství stačilo na výrobu jaderné bomby, uvádí se podle agentury Reuters ve zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Teherán také stále nezodpověděl otázky mezinárodní agentury ohledně stop uranu objevených na třech neoznačených pracovištích, což agenturu znepokojuje. Znepokojení MAAE vyjádřila i nad vojenským jaderným programem v KLDR.

Za poslední tři měsíce se podle zprávy MAAE íránské zásoby obohaceného uranu zvýšily o 12,5 kilogramu na 55,6 kilogramu. Pokud by Teherán dále pokračoval s obohacováním, tak by mu toto množství stačilo na výrobu jaderné bomby. "Írán by nyní mohl obohatit 25 kilogramů (uranu) na 90 procent, pokud by chtěl," řekl agentuře Reuters nejmenovaný diplomat.

Podle expertů, které cituje agentura DPA, by na výrobu jaderné zbraně stačilo 50 kilogramů uranu obohaceného na 90 procent.

Podle další zprávy MAAE stále nedostala od Teheránu věrohodnou odpověď ohledně přítomnosti stop uranu na třech pracovištích, která Írán neohlásil jako jaderná. To vzbuzuje rostoucí znepokojení mezinárodní agentury. "Agentura není v pozici, kdy by mohla poskytnout záruky, že íránský jaderný program je výlučně mírový," uvedla MAAE. Teherán soustavně tvrdí, že jeho jaderný program má výlučně nevojenské cíle.

Za "hluboce politováníhodné" označila MAAE pokračování vojenského jaderného programu v KLDR, napsala agentura AFP. Organizace OSN zaznamenala v uplynulých měsících stavební práce, jejichž cílem je obnovení aktivity jaderné střelnice na severu země, což MAAE považuje "za opravdu znepokojující". KLDR také rozšiřuje své kapacity obohacovat uran. Kvůli svému vojenskému jadernému programu a raketovým testům čelí Severní Korea mezinárodním sankcím.

Inspekce íránských pracovišť ze strany MAAE i osud zásob obohaceného uranu patří mezi témata jednání o obnovení dohody o íránském jaderném programu (JCPOA) z roku 2015. Washington uvedl, že uzavření dohody nesmí být podmíněno koncem inspekcí ze strany MAAE, která tak činí v rámci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Agentura Reuters dříve uváděla, že dohoda by měla zakázat Íránu nechat si zásoby uranu obohaceného na 20 a 60 procent, které vytvořil po odstoupení USA od JCPOA v roce 2018.

Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Témata:  Írán jaderné zbraně

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 12:38

Meningokok připravil o život ročního chlapce. Nebyl očkovaný

V Praze na konci března podlehl roční chlapeček nebezpečné meningokokové infekci, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v úterý. Dítě nebylo očkované. Odborníci nyní apelují na lidi, aby zvážili podstoupení očkování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy